Facebook Ekibi Dağılıyor Mu?

Belki hatırlarsınız, 2016 ABD Bakanlık seçimleri Facebook’u çok farklı bir yere taşımıştı. Şimdi ise daha farklı bir durum ile yüz yüze.

Ne yazık ki Facebook büyük bir suçlama ile karşı karşıya. Milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerini satmak ile suçlanıyor. Bu neden ile gerilimler büyüyünce Güvenlik Şefi Alex Stamos istifa etti.

Facebook, hakkında şunları duymuş muydunuz? Rus destekli aktörlere, ABD halkının bakanlık seçimlerindeki fikirlerine etki etmesi için milyonlarca dolarlık reklam satışı yaptığını. Bununla ilgili iddialar başlangıçta reddedilmişti, ancak sonrasında ise kabul edildi. Sonrasında Zuckerberg, şirketin 14. doğum gününde inanılmaz açıklamalarda bulundu. Resmen itiraf gibiydi. Olaylar bununla bitmedi tabii ki. Şu anda da de İngiltere merkezli bir anket ajansına 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini sattığı ortaya çıktı.

Bu olaydan sonra kriz süreci başladı ve %8’lik bir değer kaybına uğradı. Şirket ile ilgili sorunlar artarken henüz CEO Mark Zuckerberg herhangi bir açıklamada bulunmadı. Sessizliğini korumaya devam ediyor.

Facebook’un Güvenlik Şefi Alex Stamos için istifa dilekçesini sunduğu ve sözleşmesi gereği 2018’in sonuna kadar çalışmaya devam edeceği belirtildi. İstifa sebebinin; yalan haberlerle ilgili atılması gereken adımlar konusunda anlaşamadığı için ayrılmak istediği söyleniyor.
Güvenlik Şefi Stamos’un ekibi tamamen dağıttığı ve yeni bir ekip kurduğu da edinilen bilgiler arasında. Anlaşmazlıklardan dolayı 120 çalışanda değişikliğe gitti.

Stamos hakkında şunları söyleyebiliriz. Facebook içerisinde daha şeffaf bir yapı kurmaya çalışıyor. Bu konuda anlaşamadığı ekip arkadaşlarıyla da haliyle sorun yaşıyor.
Stamos, konu hakkında açıklamada bulunurken Facebook’ta bulunduğu görevinin değiştiğini de belirtti. “Şu anda ortaya çıkan güvenlik risklerini aşmak ve seçimlerdeki güvenlik konusunda çalışmak için zaman harcıyorum” dedi. Facebook ise, Stamos’un aksine hala güvenlik şeflerinden biri olduğunu söyledi.

Alex Stamos hakkında biraz daha bilgi vermemiz gerekirse kendisi 2015 yılından beri Facebook’ta çalışıyor. Bundan önceki görevi ise Yahoo’daydı. Yahoo’dan istifa etmesinin sebebi ise gelen tüm e-postaların NSA ve FBI ile paylaşılmasından dolayıydı.

Siz, Facebook’un yaşadığı bu krizler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirketlerde şeffaflık ne kadar olmalı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Bakalım ilerleyen zamanlarda Facebook’u nasıl bir süreç bekliyor. Merak ile bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here