En Saçma Backlink Teknikleri

Kısa yoldan para kazanmaya çalışan, hiç emek vermeden saçma sapan backlinklerle site trafiğini arttırmak isteyen okurlarla, daha yazımıza başlamadan vedalaşmak istiyoruz çünkü anlatacaklarımız hiçte hoşlarına gitmeyecektir. Her yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da doğru olanı anlatmaya devam edeceğiz.

Backlink Nedir?

Backlink, diğer sitelerden websitenize gelen linklerdir. Yani başka bir deyişle: bir sitenin, sizi kullanıcılara tavsiye etmesi anlamına gelir. SEO, arama motoru sonuçları, PR değeri, Alexa değeri vs…birçok konunun dışında, başka bir siteden doğal yolla gelen bir backlink, herkesin keyfini yerine getirir. Peki doğal olmayan backlink teknikleri nelerdir?

Hiçbir İşe Yaramayacak Backlink Teknikleri

Forum – Yapıştır ve Kaç

Forumların teoride varolma sebebi, aynı konuya ilgi duyan insanları aynı platformda buluşturup, bilgi akışını hızlandırmaktır. Merak ettiğiniz konular ile ilgili sorular sorarak ve diğer insanların sorularını cevaplayarak aydınlanır veya bir kesimi aydınlatırsınız. İşin aslı bu durum keyiflidir de. Yani birinin sorununa çözüm bulmak çoğumuzu mutlu eder. Peki forumlar kötü amaçlar için de kullanılmıyor mu? Tabi ki evet!

Birçok black hat SEO tekniğine gönül vermiş website sahibi, diğer sitelere gerekli gereksiz yapıştırılan URL’lerinin işe yarayacağını düşünür. Aslında durum pek de öyle değildir. Google başta olmak üzere birçok arama motoru, forumlardan gelen backlinkleri rahatlıkla ölçebilmektedir. Nasıl mı?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Kendinizi düşünün. Bir foruma girdiniz ve merak ettiğiniz bir konuyu araştırıyorsunuz. Adamın teki, “cevaba linkten ulaşabilirsiniz” diyip sizi kendi sitesine yönlendiriyor. Ama sonuç aynı! Tamamen ticari amaçlarla kurulmuş ve sizin sorununuz ile pek de alakalı olmayan yazılar çıkıyor karşınıza. Bu durumda tüm kullanıcılar gibi siz de siteyi hemen terk edersiniz değil mi? Bilin ki Google da bu durumu kayıt altına alıyor ve bu tarz yöntemlere devam ettiğiniz taktirde, arama sonuçlarından silinmeniz hiç te şaşılası bir durum olmayacaktır.

Forumlara yapıştırılan linkler ile ilgili ikinci tehlike ise forum kullanıcıların saçma bulduğu linkleri modaratörlere bildirmesidir. Böyle durumlarda ise ilgili kullanıcının hesabı durdurulma aşamasına gelebildiği gibi aynı zamanda bırakmış olduğu linkte forumdan kaldırılıyor. Bir tane backlinkiniz gitti diye arama sonuçlarında tabi ki gerilemezsiniz ancak bu durumu adet haline getirip devamlı linklerinizi forumlara yapıştırırsanız, iptal edilen linkler Google tarafından spam olarak algılanacaktır.

Yorumlar – Yapıştır ve Kaç 2

Yukarıda bahsettiğim durum, diğer sitelerin yorum alanları için de geçerlidir. Forumlarla benzer görev tanımına sahip yorum kısımlarının amacı; okuyucuları aydınlatmak, sorularlar merak edilen noktaları çözüme ulaştırmak veya yazara direkt söylemek istediklerimizi iletmektir. Link bırakıp kaçmak değildir!

Bloglardaki yorumlara ne kadar çok katkı yaparsanız, o denli doğal yollarla backlink kazanmaya başlarsınız. Uzmanlığınız neyse o konuda insanlar tarafından tanınmak, bir süre sonra sitenizin trafiğini kalıcı yönde arttıracaktır.

Paravan Bloglar – Kestirme Yol

Paravan blog ile anlatılmak istenen, asıl sitenize benzer içerikli bir blog oluşturup, backlink ile sitenizin değerini arttırma çalışmalarıdır.

Paravan Blog Konusunda Yapılan Yanlışlar

  • Bir ay sonra paravan blogtan backlink göndermeye başlamak.
  • Paravan blogun içerisini kopya içerik ile doldurmak.
  • Paravan blogun içeriğine ve görseline dikkat etmemek.

Madem bu kadar uğraşacağım, neden paravan bloga koyacağım yazıları kendi siteme koymuyorum?

Güzel sordum 🙂 Aslında cevap çok basit: Backlink’in önemi. Backlink, Google’ın ilk faaliyete geçtiği dönemde, arama sonuçlarını en çok etkileyen faktördü. Zamanla bu önem azalmaya başladıysa da, başka sitelerden backlink almak hala çok değerli. (Aşağıdaki grafikte, backlink kelimesinin arama trendlerini görebilirsiniz)Bu sebeple sitenize günde iki yazı koyacağınıza bir tanesini asıl sitenize diğerini de paravan bloga koymanız daha akıllıca olabilir. Zaten günün sonunda da, paravan blog yerine iki tane güzel sitenize olmuş olacaktır. Paravan blog kolaycılık değil, bir strateji olmalıdır!

Dünya Genelinde, Backlink kelimesinin Google’da aranma trendi. (2004-Günümüz)

backlink-trendi-dunya

Türkiye Genelinde, Backlink kelimesinin Google’da aranma trendi. (2004-Günümüz)

backlink-trendi-tr

NoFollow Backlinkler – Tam Tezgah

Websitenize benzer formatta, güvenilir ve adam gibi işini yapan bir site gördüğünüzde, karşılıklı tanıtım yazısı talep etmekte hiçbir sakınca yoktur. Bu yöntem uzun yıllardır yapılan ve kazık yemediğiniz taktirde çok da faydalıdır. Peki sitenize gelen linklerin yapısını incelemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

NoFollow etiketi, bir linke eklendiği taktirde backlink değerini oldukça azaltmaktadır. Yani eğer size gelen backlinkte NoFollow etiketi varsa, anlaştığınız site size kazık atmış demektir. NoFollow, kısaca Google’a şunu der: “Ben kelimeye link koydum ama sen gidip bu linki takip etme çünkü karşıdaki siteye güvenmiyorum. Sadece kullanıcılara referans vermek için koydum.” Hal böyleyken size düşen görev, backlinkleri kontrol etmek olmalıdır. Nasıl mı? Bu konuyla ilgili birçok araç mevcut ama en kolay yöntem: size linki gönderen sitenin sayfasına girip, ilgili linkin üzerine gelip, öğeyi denetle demek.(sağ klik ile yapabilirsiniz)…Karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntünün çıkmadığından emin olun.

nofollow-ekran-goruntusu

Birebir Aynı “Anchor Text”ler – Çok bariz be!

Kusura bakmayın biraz İngilizce oldu ama bu kelime grubunun Türkçesi maalesef yok. Anchor text, kabaca kelimeye verilen link anlamına gelir. Bundan 3-4 sene öncesine dönersek, sitenize gelen linklere ait kelimeler eğer sizin anahtar kelimeniz ile birebir aynı ise bu arama sonuçlarını oldukça olumlu etkiliyordu. Ne yazık ki durum artık farklı.

Google, devamlı yaptığı güncellemeler ile gol yediği noktaları düzeltmeye devam ediyor ve meşhur Penguen güncellemesi de tam da bunu noktada devreye giriyor. Google yaptığı son Penguen güncellemeleriyle beraber “exact anchor text” yani birebir aynı anchor text’ten gelen linkleri zararlı link statüsüne almaya başladı.

Örnek vermek gerekirse,

Websitenizde SEO hizmeti satıyorsunuz ve bir siteden “seo hizmeti” kelimesi ile, “siteadınız.com/seo-hizmeti” sayfanıza backlink alıyorsunuz. Bu durum Google tarafından pek de hoş görülmemektedir. Sitenizin değerini arttırmaya çalışırken, ona zarar vermek istemezsiniz!

 

Özet:

  • Emeksiz iş olmaz.
  • En iyi backlink doğal backlinktir.
  • Devamlılığı olmayacak backlinklerden kaçının.
  • Çevre yaparak sitenize bir kitle çekmek istiyorsanız, insanlara yardımcı olmaya çalışın.
  • Bugün işinize yarayan Black Hat Seo teknikleri, yarın bütün emeklerinizi çöpe atabilir.

 

Dilediğiniz her konu ile ilgili bizimle seosozluk@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here