En Çok Hit Alan Kelimeler – Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı

İçeriklerinizi üretmeye başlayınca kelimeler akmaya başlıyor. Hemen bir site açıp, binlere yok yok onbinlere erişmeniz içten bile değil! Peki ne yazacaksınız? En çok hit alan kelimeler neler? Yazdıklarınız insanlar tarafından Google’da aranıyor mu? Peki kimsenin aramadığı bir konu üzerine içerik üretmek isterseniz, insanların sizi arama sonuçlarında bulmasını nasıl sağlayacaksınız?

En çok hit alan kelimeler hangileri?

Google, bu konu ile ilgili bizlere harika bir servis sunmaktadır: Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı.

Google AdWords, başlı başına bir dünya ve içerisinde yararlanabileceğiniz binlerce bilgi var belki de. Ancak ben bugün sizlere oluşturacağınız içerikte, etiketlerde, başlıklarda veya metalarda doğru kelimeleri nasıl seçmeniz gerektiği gerektiğine dair bir fikir vermeye çalışacağım.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı

1. Öncellikle artık bir gmail hesabınızın olduğunu düşünüyorum ama eğer yoksa hemen yeni bir hesap açın.

2. Google Adwords internet adresine giriş yapın.

3. Karşınıza bilgilerinizi gösteren bir ekran çıkarsa kaydet ve devam et diyebilirsiniz.

4. Şimdi aşağıda gösterdiğim menüden araçlar ve anahtar kelime planlayıcısını seçiyoruz.

adwords-giriş

5. Açılan ekrandan yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın diyoruz.

yeni anahtar kelime bulma

6. Burda giriş yapmamız gereken 3 ana kısım var. Hangi kelimeyi veya kelimeleri aramak istiyorsanız, hedeflediğiniz ülke veya ülkeler ve son olarak da kullanılan dil. Bu seçeneklerden dilediğiniz kadarını yazıp aratabilirsiniz. Sayfanın altında bulunan fikir al butonunu tıklıyoruz.

anahtar kelime planla

7. Karşımıza çıkan 2 seçenekten anahtar kelime fikirlerini seçiyoruz.

adwords-fikir

8. Ve son olarak karşımıza çıkan 2 tablodan altta yer alanı dikkate alıyoruz ve “Ort. aylık arama sayısı” başlığına tıklıyoruz ki bize sonuçları büyükten küçüğe sıralasın.

adwords-sırala

Evet karşımıza çıkan sonuçlara baktığımızda aylık ortalama kaç kişinin biraz önce aradığımız kelimelerle alakalı olan şeyler arattığını görebiliyoruz. Ayakkabı modelleri aylık ortalama 135.000 kere aranıyormuş. Yani ayakkabı ile ilgili bir yazıyorsanız şayet yazınızda bolca ayakkabı modelleri kelimesi geçmesi, hatta yazınızın başlığının ayakkabı modelleri olması, aramalarda üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Tabi ki bu kelimelere bağlı kalmak zorunda değilsiniz çünkü sitelerde en önemli konu içeriğin iyi olmasıdır. Ancak sadece yazılarınızı yazmadan önce Google Adwords sayfasını ziyaret edersiniz, en azından en çok hit alan kelimeler hangileri fikir almış ve içeriğinizi SEO uyumlu oluşturmuş olursunuz.

Website trafiğinizi arttıracak kurumsal seo danışmanlığı mı arıyorsunuz? SeoSozluk.com doğru adres!

 

 

Haydi kolay gelsin!

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here