E-Ticaret Sitelerinin Yaşadığı 4 Önemli SEO Problemi

Konu SEO olunca işler biraz zor ve karmaşık olmaya başlıyor. Eğer konu e-ticaret siteleri ise durum daha da beter. Yüzlerce hatta binlerce sayfayı arama motorunda üst sıralara çıkarabilmek, pehhh!

Eğer bir websiteniz varsa sadece operasyon, pazarlama ve finansal işlere takılıp kalmamalı, SEO konusuna da dikkat etmelisiniz. Yoksa pazarlama giderleri ile boğuşup durursunuz…

Gelin e-ticaret sitelerinin yaşadığı önemli SEO problemlerini inceleyelim.

En Sık Rastlanan SEO Problemleri

Zayıf Ürün Açıklamaları

Ürün sayfaları, e-ticaret SEO açısından sitelerinin belki de en önemli sayfalarıdır. Yüzlerce belki de binlerce sayfanızın Google’da rakiplerinizin üzerinde çıkmasını istiyor olabilirsiniz, ama bu iş sandığınızdan da zor.

Müşterilerinize sunduğunuz ürün görselleri ve fiyatlar hem kullanıcılarınız için hem de arama motorları için pek de yeterli bilgiler değildir. Aynı müşterileriniz gibi arama motorları da sattığınız ürünler ile ilgili daha fazla detaya ihtiyaç duyarlar. Ürünün nerede üretildiği, tüketicilere sağlayacağı avantajlar, teknik özellikler gibi ürün açıklamalarını kullanmanız, müşterilerinizin ve arama motorlarının gözüne girmek için çok önemli bir adım olacaktır.

Ürün açıklamaları ile ilgili sıkça yaşanan problemleri sıralamak gerekirse,

 • Tedarikçilerden gelen eksik veya hatalı ürün açıklamaları.
 • Aynı yani kopya içerikli ürün açıklamaları
 • Zayıf içerikli ürün açıklamaları

Bu sorunlara üretebileceğiniz çözümler ise,

 • Tedarikçilere ürün açıklamalarını nasıl yazmaları gerektiği ile ilgili eğitim vermek,
 • Ürün açıklamalarının mutlaka özgün olmasını sağlamak,
 • Ürün açıklama formatının belirlemek olarak sıralanabilir.

Optimize Edilmemiş Ürün Sayfaları

Ürün sayfalarınızı sadece estetik ve fonksiyonel açıdan güçlü yapmanız ne yazık ki yeterli değil. Evet maalesef doğru duydunuz…

Birçok e-ticaret sitesi ne yazık ki müşterilerin ürün ararken araştırdığı kelimelerden çok, ürünün orjinal veya teknik ismine ürün sayfalarında yer veriyor. Bu gerçekten çok büyük bir hata. Konuyu bir örnek ile detaylandırmak istiyorum,

Diyelim elektronik eşyalar satan bir e-ticaret siteniz var ve televizyonlar kategorisinde Vestel televizyonlar satıyorsunuz. 140 ekran lcd Vestel televizyon sayfasının anahtar kelimesi ne olmalıdır? 140 ekran lcd Vestel televizyon mu, Vestel 140 ekran lcd televizyon mu, 140 ekran Vestel lcd televizyon mu? Bu saydıklarımın arama hacimleri birbirlerinden oldukça farklıdır ve yapacağınız seçim sizin Google arama sonuçlarındaki yerinizi belirleyebilir.

Ayrıca ürün sayfalarında yaşanabilecek diğer problemler ise,

 • Ürünler hakkında yorum hatta not verme alanının olmaması
 • Görsellerde alt etiketinin kullanılmaması
 • Zayıf içerik

Bu problemler için yapılması gerekenler ise,

 • Yorum alanının mutlaka ürün sayfalarına eklenmesi. Böylece yapılan yorumlardan da önemli oranda içerik elde edinilebilecek.
 • Kullanılan her görselin alt etiketi SEO uyumlu olmalıdır.
 • Ürün sayfalarınız sadece kod, görsel ve fiyat bilgisinden oluşmamalı. Bu sayfalara olabildiğince yazı eklemekte fayda var.

URL Yapısı – Parametreler

URL yapısının temiz ve anlaşılabilir olması SEO açısından çok önemlidir ancak e-ticaret sitelerinin birçoğu URL yapısında dinamik yapıları tercih etmektedir. Bu tercih de, URL leri biraz karmaşık hale getirebiliyor.

Bu tarz bir senaryoda 2 farklı yoldan ilerleyebilirsiniz…

1 – URL Yapınızı tamamiyle değiştirmek: Bu yöntem biraz riskli ama kesinlikle yapılması gereken bir SEO çalışmasıdır. Eğer tüm URL lerinizi SEO uyumlu olarak değiştirirseniz, ilk zamanlar önemli bir organik trafik kaybı yaşarsınız ancak daha sonra trafiğiniz eskiye oranla önemli ölçüde artacaktır.

2 – Google Search Console (Eski adı ile Web Yöneticisi Araçları): Google Search Console’dan URL parametrelerinizi yapılandırabilir, dolayısıyla Google’a hangi sayfalarınızın taranması hangilerinin taranmaması gerektiği iletebiliyorsunuz. Ancak bu işlemi nasıl yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, bu işe hiç kalkışmayın derim yoksa birçok sayfanız Google indeksinden çıkabilir.

SEO ve IT Ekibinin Fikir Ayrılığı

Birçok e-ticaret sitesinin yaşadığı SEO problemlerinin kaynağı ne yazık ki IT ekipleri ile yaşanan fikir ayrılıklarından oluşmaktadır.

Bir IT çalışanının haklı olarak kafasındaki tek düşünce: en fonksiyonel algoritma ile websiteyi kurgulamak. Yani bir IT ci, 4 saatte yapacağı bir işi 20 dakikada yapabilmenin yolunu bulursa, kesinlikle bu yolu uygular. Peki bu ne derece doğru?

Konuyu çok basit bir örnekle açıklamak istiyorum.

Ofis mobilyaları işinde faaliyet gösteren bir müşterimiz, ürünlerinin üretimini de kendisi yapıyor ve dolayısıyla ürün isimleri Google’da pek aranan isimler değil. URL yapısının SEO uyumlu olabilmesi için ürün sayfalarını, anahtar kelimelerimiz olan kategori klasöründen çıkarmayı önerdiğimizde, IT ekibinden çok ciddi bir tepki ile karşılaştık. Uzun ısrarlar sonunda yeniden oluşturulan URL ler sayesinde, hedeflediğimiz anahtar kelimelerde önemli başarılar yakalamaya başladık ancak bu süreç gerçekten de sancılı geçti. (siteadi.com/ürün-adi yerine siteadi.com/mobilyalar/ürün-adi)

SEO da başarı yakalamak istiyorsanız, IT ve SEO ekiplerinizi iletişim halinde tutmalı ve projeyi SEO ekibinin yönetmesine izin vermelisiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here