Düzenli Kontrol Etmeniz Gereken 4 SEO Raporu

Websitenizin pazarlama, operasyon veya finansal süreçleri muhtemelen yeterince vaktinizi alıyordur. Peki sitenizin SEO durumunu en son ne zaman kontrol ettiniz? Eğer SEO konusuna pek hakim değilseniz, SEO nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer bir freelance SEO uzmanı veya kurumsal seo hizmetleri veren bir seo ajansı tarafından websitenizinin SEO durumu kontrol edilmiyorsa, iş başa düştü demektir! Aylık hatta vaktiniz varsa 15 günde bir aşağıda belirtteceğim basit raporları inceleyerek, websitenizin SEO konusunda ne durumda olduğunu kabaca anlayabilirsiniz.

1 – Site Hızı

Site hızının SEO üzerindeki etkileri hız kesmeden devam ediyor. Google yavaş açılan veya geç yüklenen websitelerin gözünün yaşına bakmayacağını hemen hemen her platformda üstüne basa basa söylüyor.

Site açılış hızı çok teknik bir konu gibi gözükse de aslında değil. Birçok başarılı ücretsiz seo aracı sayesinde sitenizin ne kadar yavaş açıldığını ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebiliyorsunuz. Eğer teknik konulara girmek iyice canınızı sıkıyorsa, o zaman IT ekibiniz ile aşağıdaki raporların sonuçlarını paylaşıp, konu ile ilgili nasıl bir iyileştirme yapabilecekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

GTMetrix: GTMetrix raporunu incelemek tahmini 3 dakikanızı alacaktır. Tek yapmanız gereken size verilen notu incelemek ve sayfanın hemen altında yazan iyileştirme önerilerini okumak. Eğer burdaki notunuz kötü ise SEO açısından önemli bir yerden gol yediniz demektir.

gtmetrix sonuc

Pingdom: Pingdom bir başka önemli ücretsiz seo aracıdır. Bu araç ile bakmanız gereken, sayfanızın kaç saniyede yüklendiği olmalıdır. Önerilen süre maksimum 3 saniye…

Web Yöneticisi Araçları: Web Yöneticisi araçları, Google’ın sunduğu ücretsiz bir seo aracıdır. Tarama istatistikleri bölümünden Google’ın sayfanızı tararken ne kadar vakit harcadığını görebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights: Yine Google’a ait ücretsiz bir araç olan PageSpeed Insights ile Google’a göre sitenizin hız durumunu inceleyebilirsiniz.

2 – İndekslenen Sayfa Sayısı

Google, sayfalarınızı önce tarar ve daha sonra değerli bulduğu sayfaları indeksine atar. Yani her sayfanızın indeksleneceğini umuyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Genellikle SEO açısından çok güçlü e-ticaret sitelerinin nerdeyse tüm sayfaları indekslenir. Ama çok büyük sitelerden bahsediyorum! SEO açısından güçsüz sitelerin ise birçok sebepten ötürü birçok sayfası Google tarafından indekslenmez. İndekslenmeme sebepleri arasında; hatalı robots.txt dosyası oluşturulması, noindex etiketinin yanlış kullanımı, kopya içerik veya hatalı canonical link etiketinin kullanılması gelmektedir.

Google’da kaç sayfamızın indekslenmiş olduğunu çok basit bir yöntem ile öğrenebiliyoruz.

Google’a açın ve arama kutucuğunu site:siteadiniz.com yazın. Karşınızda indekslenen sayfa sayısı!

indesklenen-sayfalar

 

İndekslenen sayfalarınızın günlere göre dağılımını ise Web Yöneticisi araçlarının altında yer alan dizin durumundan öğrenebilirsiniz.

dizin durumu

Eğer olması gerekenden çok az sayıda indekslenen sayfanız varsa durum sandığınızdan da ciddi olabilir. Google tarafından olası bir penaltıya maruz kalmış olabilirsiniz.

3 – Algoritma Değişiklikleri

Pek çok kişi tarafından bilinmeyen ancak harika bir ücretsiz SEO aracını tanıtmak istiyorum. Bu aracın adı: Panguin

Daha önce Google algoritma değişikliklerinin gerçekleştiği tarih ile websitenizin datasını karşılaştırmadıysanız, size kesinlikle bu çalışmayı öneririm. Bu çalışma sayesinde Google algoritma değişikliklerinden websitenizin o dönemde ne kadar etkilendiğini öğrenebiliyorsunuz. Hem de kullanımı nerdeyse çocuk oyuncağı!

carpma-google

 

Yukarıdaki grafikten; Google algoritma güncelleme tarihlerini ve o dönemde sitenizdeki değişiklikleri kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bu sistem ile Google Analytics hesabınızı bağlamanız. Yaklaşık 10 saniye içerisinde rapor karşınıza çıkacaktır.

4- 404 Hataları

404 hataları, kullanıcılara o sayfanın varolmadığını iletmenin bir yoludur.

dort404404

 

 

404 sayfaları korkulması gereken veya panikle yanlış yönlendirmeler yapmanız gereken sayfalar değildir. Ancak durum bilginiz dahilinde ise..! Aksi taktirde 404 hataları SEO skorunuza zarar verebilir.

Örneğin: Ürün departmanınızın masum bir hatası ile Google’ın indekslediği ve içerisinde ürün olan birçok sayfanızın 404 hatası verdiğini görseniz, başınızdan aşağıya kaynar sular dökülür herhalde. Belirli dönemlerde 404 sayfalarınızın sayısını kontrol etmeli ve bir tuhaflık olduğunu fark ettiğinizde konuyu derinlemesine incelemelisiniz.

404 hatalarını kolaylıkla web yöneticisi araçlarından veya ücretsiz seo aracı screaming frog ile öğrenebilirsiniz.

crawl-errorrr

 

Yukarıdaki rapor Web Yöneticisi Araçlarından alınmıştır. Burdaki grafiğe 1 dakikanızı ayırırsanız, bu durum sizi çok önemli ciro kayıplarından kurtarabilir.

 

SEO Raporu nasıl hazırlanır isimli yazımı da okumanızı öneririm?

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here