Doğal Olmayan Backlink Nedir?

Doğal backlink kazanma yöntemlerini daha önce anlatmıştım, bugünkü konumuz doğal olmayan backlinkler…

Doğal olmayan backlink kavramı, bence SEO konusunun en kazık alanı. Yani zaten Google birçok sıralama etkenini bizlerle paylaşmıyor, üstüne bu kadar önemli bir konu için de herkesin farklı bir yorum yapması iyice kafa karıştırıcı.

Google’ın doğal olmayan bağlantılar için yaptığı açıklamaya bakarsak:

PageRank’e veya bir sitenin Google’ın arama sonuçlarındaki sıralamasına müdahale etmeyi amaçlayan tüm bağlantılar, bir bağlantı düzeninin parçası olarak değerlendirilebilir ve bunların, Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ni ihlal ettiği düşünülebilir.

Bu açıklamadaki “tüm bağlantılar” açıklaması oldukça kritiktir.

Konuyu derinlemesine incelemeden önce gelin link kavramı neden bu kadar önemli, onu inceleyelim…

 

Google’ın henüz hayatta olmadığı dönemlerde, Alta Vista veya Excite gibi arama motorları “Information Retrieval” adında bir algoritma kullanıyorlardı. Bu algoritma, web sayfalarının içerisindeki metinleri, meta etiketlerini, başlıkları, meta açıklamalarını tarıyor ve kullanıcının yaptığı arama ile bu tarama sonuçlarını eşleştiriyordu. Yani bir kullanıcı SEO diye bir arama yaptığında, ana sayfasında onlarca SEO kelimesi geçiren web sayfalar hep üstlerde çıkıyordu.

Bu yöntem “keyword stuffing” çalışmasını doğurdu. Yani tüm web masterlar bir süre sonra rahatlıkla arama motorlarını manipüle etmeyi başardılar. Bu durum, tüm arama motorlarını tarihe gömerken Google’ın doğuşuna sahne oldu. Google, çok akıllı bir algoritma geliştirdi ve alıntı yapılan sitelerin web dünyasının en değerli siteleri olduklarını öngördü. Yani bir site başka bir site hakkında bir şeyler yazıyorsa, bunun sebebi o sitenin değerli olması olarak düşünüldü. Tahmin edeceğiniz gibi bu formülün adı: Page Rank.

Günümüzde Google sıralamalarını belirleyen etkenler Page Rank hesaplamasının çok ötesinde. Backlink çalışmaları da herkes tarafından manipüle edildiği için, Google algoritmalarının içerisine yüzlerce farklı etken daha var.

Ancak backlink hala Google arama sonuçlarını etkileyen önemli bir faktör.

Google’ın backlink konusu ile ilgili yaptığı açıklamaya geri dönelim ve doğal olmayan backlinkler hakkında verilen örnekleri inceleyelim…

 

Doğal Olmayan Backlink Örnekleri

sinsi backlink

Para Karşılığı Backlink

Para karşılığı backlink alıyorsanız, çok tehlikeli bir şey yapıyorsunuz diyebilir ve çok açık bir şekilde Google politikalarını ihlal ettiğinizi size söyleyebilirim.

Peki hiç mi istisnai durumlar yok?

Bağış siteleri!

Yani siz bir siteye bağış yaparsanız (örneğin bir gezgine dünyayı gezebilmesi için bir bağış yapıyorsunuz, o da size teşekkür etmek için sitenizin linkini bağışçılar sayfasında geçiriyor), o site de size backlink verirse bu suç mu?

Aslında yapılan bu takas Google politikalarını ihlal etmiyor. Hatta yüksek ihtimalle Google’ın destekleyeceği bir şey bile yapmış olabilirsiniz. Burada önemli olan konu, bu tarz çalışmaları ne kadar fazla yapıyor olduğunuzdur. Eğer daha önce hiç saçma sapan backlink paketleri almadıysanız, bu tarz para karşılığı backlink elde etme çalışmaları problem olmayacaktır, hatta SEO açısından işinize yarayacaktır.

 

Aşırı Miktarda Bağlantı Takası

Bana bağlantı ver, ben de sana bağlantı vereyim ya da karşılıklı bağlantılar vermeyi amaçlayan özel iş ortağı sayfaları Google’ın politikalarını ihlal eden bağlantı tiplerinden bir tanesidir.

Karşılıklı backlink çalışmaları her ne kadar çok tehlikeli gibi dursa da, bu tarz çalışmalar çok fazla karşımıza çıkabiliyor. Yani kendi alanlarında çok başarılı olan ve bir şekilde yolları kesişen iki sitenin birbirlerine link vermesinden doğal hiçbir şey olamaz.

Basit bir örnek verelim:

Diyelim içerik pazarlama alanında makaleler yazdığınız bir blogunuz var ve sektörde oldukça başarılısınız. Bir makalenizde SEO konusu geçti ve bir SEO sitesine link verdiniz. Öte yandan bağlantı verdiğiniz SEO sitesi de birgün içerik pazarlama ile ilgili size bağlantı verdi. Bundan normal ne olabilir ki?

Ancak,

Eğer gidip bir sağlık portalının footerından link alıp, sonra bu siteye sidebardan link veriyorsanız ve bu işlemi birçok site için de yapıyorsanız, o zaman Penguen algoritmasının tokatı ile mutlaka karşılaşırsınız.

 

Yüksek Miktarda Ana Kelime İçeren Bağlantı Metni Bağlantılar

Google’ın yüksek miktarda ana kelime içeren bağlantı metni bağlantılarına sahip büyük ölçekli makale pazarlama veya misafir olarak yayınlama kampanyaları hakkındaki düşünceleri oldukça olumsuz.

Misafir yazarlık, hiç kuşkusuz ülkemizde tercih edilen dijital pazarlama çalışmaları arasındadır. Yani bir bloga gidiyorsunuz ve sitesinde yayınlatmak üzere bir içerik oluşturuyorsunuz. E tabii yazıya link koyarak, sitenize de backlink kazandırmış oluyorsunuz.

Peki bunun nesi yanlış? Google neden bu konuda sıkıntı çıkartıyor?

Google’ın sevmediği konuların başında reklam kokan anchor text’ler gelmektedir. Yani basit bir örnek vermek gerekirse,

Kış aylarında tercih edecebileceğiniz uygun fiyatlı botlar arasında…

Yukarıdaki anchor text yani “uygun fiyatlı botlar”, belli ki yazıya tamamiyle reklam amaçlı koyulmuş. Bu tarz metinlerden çıkan linkleri Google sevmiyor.

Başka bir örnek ise hep aynı kelimeden link çıkmak. Yani “kiralık yat fiyatları” kelimesinde Google’da üst sıralarda çıkmak istiyorsanız, anchorlarınızın %90’nını bu kelimeden çıkmamalısınız.

 

Otomatik Programlar

Sitenize bağlantılar oluşturmak için otomatik programlar veya hizmetler kullanma konusu da bir diğer doğal olmayan backlink konusudur.

Backlink kasma olarak bilinen ve tam bir black hat SEO taktiği olan otomatik backlink kurgusu, kesinlikle yapılmaması gereken bir SEO çalışmasıdır. Forumlardan alacağınız 10TL lik paketler, otomatik programlarla sitenize link göndermekte ve sitenizin Google indeksinden kaybolmasına bile neden olabilmektedir.

 

Reklam Metinleri (Page Rank Akışı Olan)

Reklam metinleri, para ile link alma örneğine oldukça benzemektedir.

Genellikle sidebara eklenen reklam metinleri ile tüm sayfalardan page rank akışı hedeflenmektedir. Ancak eğer Google’ı kandırmayı başaramazsanız, başınız belada demektir.

Google, reklam amaçlı kullanılan metinlere kesinlikle Nofollow etiketinin eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Yani istenen html yapısı aşağıdaki gibi olmalıdır:

<a href=”https://www.seosozluk.com/” rel=”nofollow”>Nofollow örneği</a>

Editoryal içerik

Editoryal içerik, bir web sitenin ürünlerini veya servislerini tanıtmak için yazılan yazılara verilen isimdir. Bu tarz çalışmalarda da eğer Google politikalarına uymak istiyorsanız, verilen linklere nofollow etiketi ekletmelisiniz.

Hemen hemen tüm SEO uzmanları bu tarz içeriklerle page rank değeri kazanmak için uğraş içerisinde, dolayısıyla eğer bu işi kitabına göre yapacaksanız, dikkat etmeniz gerekenler:

  • Anchor textleri her defasında farklı kullanın (burayı, tıklayın gibi kelimeleri tercih edebilirsiniz)
  • Hep aynı tarz kaynaklardan editoryal içerik temin etmeyin
  • Kullandığınız içerikler birbirleri ile kesinlikle benzer olmamalı
  • Bu işi genel backlink profilinize oranla çok fazla yapmayın

 

Kalitesiz Dizin Siteleri

Kalitesiz dizinlerden gelen linklerin değersiz olduğu çok açıktır. Dolayısıyla bilmediğiniz dizinlerden kesinlikle uzak durun derim.

Çalıştığım birçok müşterinin backlink profilini incelediğimde, karşıma bu tarz dizin siteleri hep çıkıyor. Yani birçok web site mutlaka uyanık SEO uzmanlarının tuzağına birkez düşmüş oluyor. Majestic veya ahrefs gibi backlink araçları ile yaptığım incelemelerden sonra genellikle ilk işim bu tarz dizin sitelerini engellemek oluyor. İnanın sırf bu tarz siteler yüzünden Google banlanma sorunu ile karşılaşan müşterilerim oldu.

 

Link Yerleştirilmiş Eklentiler

Bir eklenti yapıyorsunuz ve insanlar bu eklentiyi sitelerine koydukları zaman, size otomatik link çıkıyorlar…Google bu tarz çalışmalara da hiç sıcak bakmıyor.

Google’ın resmi sitesinde verdiği örneğe bakarsak:

Bu sayfanın ziyaretçileri: 1472
araç sigortası

Eğer ziyaretçi sayılarını gösteren bir eklenti yapıp, altına da Google’da üst sıralarda çıkmasını istediğiniz kelimeyi eklerseniz, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

Footer Linkleri

Web sitelerin footer alanlarına eklenen linkler, birçok SEO çalışmasında kullanılan ancak yine oldukça tehlikeli linklerdir.

Örnek:

Eğer bir yazılım firmanız varsa ve yaptığınız sitelerin footer bölümüne imzanızı koyarsanız pek bir problem yaşamayacaksınızdır. En azından Google öyle diyor…

Veya hemen hemen tüm sitelerin footer bölümünde sosyal medya linklerine rastlanır. Yani düşünsenize, Facebook veya Twitter bu çalışmalardan zarar görüyormuş? 🙂

Peki footer linkleri ne zaman problem oluşturur?

Google’a göre, eğer footera koyulan linkler Google’ı kandırmaya yönelikse durum oldukça sıkıntılı. Mesela:

ofis mobilyaları anahtar kelimesinde Google’da yükselmek istiyorsunuz ve bir teknoloji haber portalı ile anlaşıp, footera linki eklettiniz? ee..? ne alaka şimdi 🙂 Google, ensenizden yakalar valla 🙂

 

Forum Yorumları

Forumlara eklenen linklere artık otomatik nofollow etiketi ekleniyor ancak yine de bu çalışmanın tadını kaçırmamak lazım. Yani forumlardan kendinize devamlı linki çıkışı yapmamalısınız. Bu çalışma domain authority değerinizin düşmesine neden olacaktır.

 

Özetle…

Eğer SEO çalışmalarında Google’ın yönergelerinin dışına çıkmak gibi düşünceleriniz varsa ya çok dikkatli olun ya da bu işe hiç kalkışmayın. Doğal backlink yapısını oluşturmak oldukça zordur ve herkesin kalkışmaması gereken bir konudur.

 

Haydi Kolay Gelsin!

4 YORUMLAR

  1. Açıkçası bu link almak konusundan korktuğumu açıkça belirtmek gerekir sanırım. Ben forum siterinde satılan seo paketlerini alanlara şaşıyorum. Adam başlığa yazmış ” 10 tl ye super seo paket siteniz kesin uçacak” gülermisin ağlarmısın. Altına da yazmışlar ( arkadaşları) aldım sitem 1. Sayfa çıktı, vs. Valla başlıkta ne yazmıştı siteleriniz uçacak diyor ya aslında yalan değil kesin uçar siteler de nereye doğru uçar 🙂

  2. Kaliteli ve yararlı bir içerik olmuş, teşekkürler…

  3. Web olayında sabırlı olan, kestirme yollara sapmayan herkesin uzun vadede başarılı olacağına inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here