Doğal İçerik Nasıl Oluşturulur?

Markaların pazarlama ve iletişim stratejileri gereğince günde milyonlarca içerik ürettiği bir dünyada; içeriğin hedef kitle üzerindeki etkisi, satışa, bilinirliğe katkısı, sağladığı dönüşüm oranları kalitesini ve efektifliğini belirliyor. Kullanıcıların farklı mecralardan günde binlerce reklamla karşılaştığı ve artık daha bilinçli hareket ettikleri düşünüldüğü zaman, markalar için native içerikler, daha fazla ön plana çıkıyor. Günümüzde özellikle bloggerların, blog ve yaşam sitelerinin, video içeriklerinin, oyunların, sosyal medya kanallarının yöneldiği native reklamlar kullanıcılara hayatlarından da bir şey bulabilecekleri, hikayeleştirilmiş, onlara öneriler sunan, bilgi veren içerikler, mesajlar sunuyor. Bu reklam tipi için ürün yerleştirme reklamları da diyebiliriz.

 

Native reklamların, reklam dünyasının en popüler içerik tiplerinden birisi haline gelmesinin en önemli nedenleri ise; elde ettiği dönüşüm, etkileşim rakamları ve akılda kalıcılık açısından uzun ömürlü olması. Bu reklamlar, bannerlara oranla daha fazla görüntüleniyor, marka bilinirliğine daha fazla etki yapıyor ve daha fazla dönüşüm oranı elde ediyor. Native içeriklerin bu başarısı, markanın direkt ürün, hizmet tanıtımını ya da reklamını yapmaması, lifestyle diye tabir ettiğimiz alanlara entegre bir şekilde, biraz da kullanıcı deneyimi tadında hikayeleştirilmiş içerikler sunması, yani halk diliyle de çok fazla reklam kokmaması hatta bazen reklam olup olmadığının bile anlaşılmamasıyla doğrudan alakalıdır. Üstüne üstlük de ölçümlenebilir olması. Örneğin; forum sitelerinde, Foursquare’de ya da çok sevdiğimiz bir fenomenin önerilerinde karşılaştığımız markalar, öneriler bizi rahatsız etmese de reklam barındırıyor. Hatta bu önerileri dikkate alıp yemekler yiyor, mekanlara gidiyor, markalar arasında kıyaslamalar yapıyor, yaşam tercihlerimizi bunlara göre belirleyebiliyoruz.

 

Native içeriklerin, doğru ve efektif olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Şimdi sizlere bunları sıralayacağım.

 

Hedef Kitleyi İyi Tanımak

İlk olarak kitlemizi tanımalıyız. Lifestyle, hedef kitle ile bağ kurabilecek, viral yayılım potansiyeli olan içerikler üretmek çok önemlidir. Bu bağlamda hedef kitlenin ilgi alanlarını, kültürel düzeyini bilmek oluşturulacak içeriği daha da değerli hale getirecektir.

 

Marka Entegrasyonunu Doğru Yapmak

Bir içeriğin tamamen lifestyle bir içerik olmaktan çıkıp ‘native advertising’ kapsamına girebilmesi için marka, ürün, hizmet entegrasyonuna sahip olması gerekmektedir. Bunu sağlarken farklı yollar kullanabilliriz. Bunlardan birisi içeriğin bir bölümünde markadan, üründen bahsetmek ki bu çok hassas bir konudur. Native içerik oluşturmak için yola çıkıp su üstüne vurmuş bir advertorial oluşturan projelerle çokça karşılaşıyoruz… Bu bağlamda native içerikte ön planda olan şey ürün, marka olmamalı. Paylaşacak kişiler de bu içeriği tavsiye, öneri içeriği, lifestyle içerik olarak konumlandırmış olmalı. Paylaşım değeri açısından bu çok önemli. Diğer yollar ise farklı çağrışımlarla, imalarla markanın sunduğu hizmeti anlatmak veya içerikte kullanılan görselle markaya gönderme yapmaktır.

 

Hikaye!

Yukarıda bahsettiğimiz içeriğin paylaşım değerini ve viral yayılımını etkileyecek en önemli unsurlardan birisi de hikayeleştirme. Hikayeleştirilmiş, akıcı, kullanıcıya değer katacak içerikler her zaman daha etkilidir.

 

Doğru Mecra Seçimi

Markalarımıza her zaman, her mecrada bulunmanın daha fazla bilinirlik oluşturmayacağını, herkese seslenmenin de doğru olmadığını söyleriz. Önemli olan kitlemizin yer aldığı mecralarda, o mecranın dinamiklerine uygun bir şekilde, kitlenin dilinden konuşarak onlara bir şeyler sunmaktır. Bu bağlamda native içerikler için de; kitle alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak mecra seçmek ve o mecraya göre içerik hazırlamak etkilidir. Okunmayan uzun Instagram içerikleri, stok fotoğraflardan oluşan fakat deneyim anlatan blog yazıları, yayınlandığı sitenin dilinden uzak bir öneri yazısı, otomotiv sektörüne hitap eden bir blogta yer alan yemekle ilgili bir yazı karşılaşabileceğimiz kötü örneklerden birkaçı…

 

Güncel, İhtiyaç Karşılamaya Odaklı

Oluşturulan içeriğin daha fazla dönüşüm alması ve yayılım sağlaması açısından güncel, ilgi çekici, real-time oluşturan bir konuya değinmesi oldukça önemli. Örneğin yaz ve bayram döneminde tatil önerilerine ya da tatil deneyimine, kamp alanlarına özel bir içerik üretip, titizlikle ürün entegrasyonunu sağlamak gibi…

Bu şartları yerine getiren bir native içerikle, ölçümlenebilir veriler (paylaşım, geçirilen süre, dönüşüm oranları ) dışında nitel açıdan elde edilebilecek muhtemel sonuçlar da oldukça değerlidir. Marka – kullanıcı arasındaki duygusal bağı geliştirmek, iletişimini güçlendirmek, kullanıcı deneyimi sayısını artırmak, viral ve doğal yayılımla markanın farkındalığını artırmak bunların önde gelenleridir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here