Doğal Bağlantı Kullanmak Neden Önemli?

Bazı SEO uygulayıcıları, sisteme oyun oynayarak ve SERP’lerin zirvesine ulaşmalarını engellemek için gölgeli ve riskli tekniklerle (Google’ın web spam’ini) uzaklaşabileceklerini düşünüyorlar.

Riske değip değmeyeceği tamamen farklı bir durum…

Geçen Şubat ayında yaptığı Ayima için PeepCon 3.0 sunumunda, Asya Operasyonları Direktörü Dean Chew, Google’ın bir web sitesinde manuel işlem yapmasını, manuel bir işlemin nasıl iptal edildiğini ve cezalardan nasıl kaçınılacağını açıkladı.

Google’ın manuel işlemleri

Google, farklı cezalar uygular (not: Google, web sitelerini yayınlamak için resmi olarak “penalty” yerine “manuel işlem” terimini kullanır). En önemli manuel işlemler şunlardır:

Saldırıya uğrayan site

Bu, en yaygın web sitesi uzlaşma türüdür. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı veya aldatıcı sitelere trafik çekmek için savunmasız kullanıcıları hedefleyebilir ve web sitelerini yayınlayabilir.

Snippets spam

Bu, yapılandırılmış veri spamı anlamına gelir ve görünmez, alakasız veya yanıltıcı içeriklerin işaretlenmesini içerir.

Düşük kaliteli içerik

Google, düşük kaliteli sayfalar içeren web sitelerini cezalandırır:

  • Düşük kaliteli içeriğe bağlı sayfalar
  • Köprü sayfaları
  • Çereze engel olan sayfalar

Çoğunlukla Google, web sitelerini cezalandırmadan önce düşük kaliteli içeriği yalnızca dizinden uzak tutar.

Ücretli veya spam bağlantı gelişimi

Risklere rağmen, daha hızlı sıralama elde etmek isteyen kullanıcılar, bağlantı satın alma ve bağlantı spam’lerine katılmayı tercih ediyor. Yavaş, istikrarlı ve doğal görünümlü bağlantılar, agresif ve ticari bağlantılar riskli olsa da, daha hızlı sonuç alabilmek için uzun zaman ister.

Google cezalardan kurtulma

Google’dan bağlantıya dayalı bir cezanın olumsuz sonuçlarını hafifletmek için bağlantı temizleme ve reddetme yapılmalıdır.

Kullanabileceğiniz bazı bağlantı temizleme araçları şunlardır:

  • Link Detox
  • Ahrefs
  • SEMrush
  • Kerboo

Bir bağlantı temizleme matrisi oluşturarak başlayın. Yukarıda bahsedilen bağlantı temizleme araçları, Google Search Console’a (GSC) yüklemek için bir reddetme dosyası oluşturmayı kolaylaştırır. Ardından, Google’a yeniden değerlendirme istekleri göndermeniz gerekir.

Bu durumları yaşamamak için doğal bağlantı linki kullanın.

2 YORUMLAR

  1. Yabancı bir siteyi translate ile çevirip kendi yorumlarımızı katıp yayınlarsak kalitesiz içerik mi olur?Şimdi den cevabınız için teşekkürler 🙂

    • Nasıl bir metin ve nasıl çeviri olduğuna göre değişir. Ancak genel bir cevap vermek gerekirse, bu tarz bir çalışma iyi yapılırsa kaliteli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here