Blog Yazmak , Neden Olmasın? Peki ya Nasıl?

Bilgili olduğumuz bir konuda blog yazmak fikri hepimizin aklından geçmiştir. Bu yazımızda Blog yazma kararı vermiş kişiler için bir kaç bilgi vereceğiz.

Blog Yazmak

Blog yazmak veya iyi bir blog yazarı olmak, birçok kişinin istediği ancak bir türlü cesaret edemediği bir konu sanırım. Veya blog yazmaya bir şekilde başlayıp ama devamını getiremeyen de birçok kişi var…Peki blog yazarlarının dikkat etmesi gereken konular veya bu süreçteki zorlu yollar nelerdir?

Blog yazmak için ne gerekmektedir?

blog-fikri1. Fikir: Olağanüstü bir fikrin var veya dünyayı altüst edecek bir fikrin yoksa kesinlikle blog falan açma! Tabi ki şaka 🙂 Blog yazarlarının en sık düştüğü yanılgılardan birisi de fikirlerine güvenmemeleridir. Yazacağın konu hakkında bilgi sahibiysen kimseye kulak asma ve ilk iş bir blog aç!

2. WordPress: Blogunu WordPress üzerinden açmanı önerebilirim. Hem çok esnek bir yapısı var hemde üzerine yazılmış binlerce makale…Yani başın sıkıştığında seninle aynı sıkıntıyı yaşamış bir sürü insan bulabilirsin. WordPress nasıl açılır, öğrenmek istiyorsan “Ücretsiz Blog Nasıl Açılır” isimli yazımı okuyabilirsin.

3. Tema: Yazacağın yazıların türüne uygun bir WordPress teması seçmek, görsellik açısından çok etkileyici olacaktır. Ayrıca seçeceğin temanın SEO uyumlu olduğundan da emin olmalısın. Eğer kendin için ücretsiz bir WordPress teması bulamadıysan, 50-60 dolar ödeyerek iyi bir tema satın alabilirsin. Bir zevkin var, onda da cimrilik yapma 🙂

4. Eğlenceli, seni mutlu eden şeyleri yaz: Kesinlikle canını sıkacak veya yazarken seni mutsuz edecek konuları yazmaya kalkışma. Bu durum hem seni blog yazmaktan soğutacağı gibi, hem de yazılarının kalitesini de düşürecektir. Ya ilgilendiğin konuları yaz ya da hiç bu işe bulaşma!

5. Farklı ol, Dürüst ol, Kendin ol: Diğer bloglardan farklı olmaya çalış çünkü yüksek ihtimalle senin yazdığın konuları yazan bir sürü blogger olacaktır. Onlardan bu işi nasıl farklı yapabilirsin düşün. İkinci olarak mutlaka ve mutlaka dürüst ol. Okuyucularını kandırma veya yanlış yönlendirme ki devamlı seni okumaya gelsinler. Son olarak kendin ol! Yapmacık yazıları inan kimse okumaz.

plan-yap6. Plan yap: Hangi konuları yazacağını veya hangi sırayla gideceğini önceden planla. Hatta ilk 50 konu başlığını blogunu açmadan önce planla ki, ileride konu bulmaya çalışırken zorlanma. Birçok kişi 3-5 tane yazı yazdıktan sonra ne yazacağını bulamayıp, bir daha bloguna girmiyor.

7. İstikrarlı ol, korkma hemen bırakma: En önemli konulardan bir diğeri de sabır! Yazılarını yayınlamaya başladıktan hemen sonra milyonların yazılarını okuyacağını sanma…Bu iş gerçekten de sabır işi. Sana önerim Google Analytics hesabı aç ama bir süre hiç girip bakma. Kimsenin blogununa girmemiş olması canını sıkıp, blog yazmak zevkinden seni uzaklaştırabilir.

8. Sık sık yaz: Ayda bir kere blogunu güncellemen pek de bir işe yaramayacaktır. İlk altı ay için hergün bloguna yazı koyabilirsen, bir süre sonra yüzün gülmeye başlayacaktır 🙂 Eğer yoğunluktan ötürü hergün yazı yazman mümkün değilse haftada en az 3 yazı yazmaya önem ver. Blogunu ne kadar güncel tutarsan iyi sonucu o kadar çabuk ulaşırsın.

9. Ufak hatalara takılma: Mükemmel yazılar yazmaya veya bir edebiyat öğretmeni olmaya kalkışma. Yazıların güzel olsun ama her şeyin mükemmel olmasına çalışırsan çok yorulursun. Bu enerjini fazladan bir yazı daha yazmaya verirsen sonuç daha olumlu olacaktır. İlerleyen zamanlarda yavaş yavaş tüm eksiklerini gidereceksin, korkma! 🙂

10. Yazılarına güzel başlıklar at: Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki başlıklar ne kadar iyiyse yazılar o kadar çok okunuyor. Çarpıcı ve değişiklik başlıklar seni farklı kılacaktır!

11. Yorum: Yazılarına yorum yapılmasına kesinlikle izin vermelisin. Okuyucuların yazılarına yorum yapması, onların ne istediği konusunda sana yardımcı olacaktır. Sorulan sorulara da bekletmeden cevap vermeye çalış.

sosyal-medya12. Sosyal medya: Yazılarını sosyal medyada paylaş. Bir çığ gibi büyüyen sosyal medya araçları, yazılarının kitlelere hızlıca ulaşmasına yardımcı olacaktır. “Yazılarınız Facebook’ta Otomatik Yayınlansın” isimli yazım sana yardımcı olabilir, okumanı tavsiye ederim.

13. Resim: Yazılarında mümkün oldukça resim kullanmaya çalış. Yine yapılan birçok araştırmaya göre, bloglarda kullanılan resimler okuyucular tarafından resimsiz yazılara oranla çok daha fazla talep görmektedir. Ama yine de abartmamakta fayda vardır….:)

 

Haydi kolay gelsin!

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here