Blog Yazarlığı Sizin Olayınız Değil!

Blog yazarlığı öyle göründüğü kadar kolay değildir. Emek ister, zaman ister. Yazımız, blog yazmaya başlayıp sonra bahanelerle yazmayanlara gelsin.

Blog Yazmayı Ne Zaman Bırakmalısınız?

Blog yazarlığı gerçekten de size göre olmayabilir mi?  İnsanlar hergün binlerce yeni blog açıyor ve daha bir-iki hafta bile geçmeden bloglarının giriş şifrelerini bile hatırlayamadıkları için bir daha sayfalarına uğramıyorlar. Bir bakıma eve alınan bir evcil hayvanın daha sonra ilgilenilmediğinden ötürü sokağa bırakılması gibi geliyor bana 🙁 Neyse ağır bir benzetme olmuş olabilir.

Peki gerçektende blogunuzu kapatmak için doğru bir zaman var mı? Gelin hep beraber hangi durumlarda blog serüvenini sonlandırmanın herkesin faydasına olabileceğine bakalım.

Ziyaretçi Sayısı

Blogunuzu açtıktan ve düzenli yazılar yazmaya başladıktan hemen sonra blogunuza bir anda ziyaretçi çekmeniz maalesef sadece bir hayal. Yapılan birçok araştırmaya göre bloguna hergün 1000 karakter civarında ve zengin içerikli yazılar koyan bloggerlar, ortalama 6 ay sonra bloglarına ziyaretçi alabilmeye başlıyorlar. 1 sene içerisinde ise artık koyulan emeğin veya sermayenin, gelen ziyareti ile örtüşüp örtüşmediğine bakılıyor. Eğer blogunuzu haftada bir 200-300 kelimelik makaleler ile besliyorsanız, beklemeniz gerekecek sürede tabi ki artacaktır. Ama size şunu içtenlikle söyleyebilirim ki, 1 sene değerli yazılar ile başarısızlık neredeyse imkansız. Sadece başarıdan ne beklediğiniz önemli 🙂

Beklenti Uyuşmazlığı

Blogunuza hafta 1-2 yazı ekliyor ve 3 ay sonra blogunuzdan ayda 1000 dolar kazanmak istiyorsanız hesabınızı hemen kapatın ki boşuna hüsrana uğramayın. Blogunuzu açmadan önce hedeflerinizi gerçekçi belirlemeniz ve bu hedeflerden vazgeçmemeniz çok önemlidir. Deneyimlerime dayanarak, blogunuzdan 1 sene içerisinde herhangi bir gelir beklemeyin. Hedefiniz ilk aşamada asla para olmamalıdır çünkü yarı yolda demoralize olup yazı yazmayı bırakma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Hedefleriniz günlük ziyaretçi, facebook paylaşımları veya retweet üzerine bile olabilir…

Zaman Yaratamama

Blog ihmale gelmez 🙂 Mutlaka belirli aralıklarda blogunuzu güncellemeniz, yeni yazılar eklemeniz gerekir. Aksi takdirde yazılarınız arama motoru botları tarafından taranmamaya ve dolayısıyla yazılarınız arama sonuçlarında çıkmamaya başlayacaktır. Blogunuza mutlaka zaman ayırmalısınız ki yazılarınızın sayısından çok kalitesi de gün geçtikçe artsın. Artık blogunuza eskisi kadar zaman ayıramıyorsanız yahut yazılarınızın günden güne kısalıyor ayrıca kalitesi de düşmeye başladıysa blogunuzla vedalaşabilirsiniz.

Konu Bulamama

Blog açmaya karar verdikten sonra mutlaka yazacağınız konuların başlıklarını bir liste haline getirin. Bütün bloglar çok büyük heveslerle açılır ve sanki sonsuza kadar yazabileceğiniz hissi içinizi kaplar. Ama gerçektende durum böyle midir? Profesyonel bloggerların en çok zorlandığı konuların başında; bloglarına koyacak konu bulamamaları gelmektedir ve dolayısıyla makalelerin yayınlanma sıklığı zaman ilerledikçe azalmaktadır. Sonuç yine hüsran! Size önerim blogunuzu açmadan önce en az 100 konu başlığı belirlemeniz olacaktır.

Enerji Eksikliği – Keyif Almama

Blog yazarlığı bir iş değil bir tutku olmalıdır. Bloggerların birçoğunun amacı: günün birinde çok sayıda okuyucuya ulaşmak ve para kazanmaktır ancak eğer sevdiğiniz bir konu hakkında makaleler yazmak yerine sizi kısa yoldan paraya götürecek popüler konular seçerseniz, sonuç kesinlikle yine hüsran olacaktır. Keyif almadan yazacağınız yazılar; sıkıcı ve kalitesiz olacaktır ayrıca bir süre sonra yazmayı bırakacaksınızdır.

Farklı Bir Fikir

Blog yazarak para kazanmak gibi bir planınız varsa hiç durmadan aklınız yeni fikirler gelmeye başlar. Aklınıza gelen her fikir bir diğerinden iyi olur ve dolayısıyla bu durum sizin bir süre sonra canınızı çok sıkmaya başlar 🙁 Eğer blog konusuna yıllarınızı vermediyseniz yani yeteri kadar tecrübe sahibi değilseniz, ilk başladığınız blog fikrine sadık kalmalısınız. Önemli olan devamlı yazabilmektir. Ama ne yaptığınızı çok iyi biliyor ve aklınıza gerçekten çok farklı ve heyecan verici bir fikir geldiyse blogunuzu bırakıp, yeni bir blog da açabilirsiniz. Not: Eğer bu durum hep aynı şekilde sürüp gidiyorsa, o zaman sorun başka yerdedir demek.

 

Özetle:

Blog yazmaya başladıktan sonra sizi yolunuzdan çeldirecek bir sürü durumla karşılaşacaksınız. Aslında başarılı blogger ile başarısız bloggerları ayıran en büyük fark budur. Yanlış hedeflerle ve plansız bir şekilde bu yola girip sabrınızı da kaybederseniz, başarız olmanız maalesef kaçınılmaz olacaktır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

2 YORUMLAR

 1. Merhaba Emre Bey,

  Makalenizi daha önce de birkaç kez okudum. Çok faydalı ve güzel bir makale. Elinize ve yüreğinize sağlık. Bu sefer içimden makalenize yorum yapma isteği doğdu.

  Makalenize ek olarak şunu belirtmek isterim;

  Bir blog açarak blog yazarlığı yapmaya karar veren biri, ilgi duyduğu konuları hobi olarak yazıp ve paylaşmayı düşünmeli, para kazanmayı arka planda bırakırsa iyi bir fikir olacağını düşünüyorum. Çünkü, sıkılma, bıkkınlık veya yazacak konu bulamama gibi nedenlerle sonradan oluşabilecek bir başarısızlık hayal kırıklığının önüne geçmiş olur.

  Blog yazarlığına başladıktan belli bir süre sonra blogu kapatma gibi bir durum olsa da sonucu başarısızlık olarak görmemek gerekir. İyi tarafından bakarsak şu kazanımları elde edebilir;
  1-Bir blog tecrübesi oluşur,
  2-Bir blog açma, yayınlama ve kapatana kadar hangi süreçlerden geçtiğini öğrenir,
  3-Teknik açıdan bilgisayar yazılımları hakkında bilgi sahibi olur.
  4- Bu süreçte farklı bir fikrin doğuşuna yardımcı olabilir.

  Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here