Backlink Olmadan Google Sıralamasında Bulunabilir Misin ?

Hepimizin bildiği gibi Google sayfaları linkler aracılığı ile bulur, tarar , indeksler. Linklerin önemi tartışılmaz. Fakat yıllardır yapılan yanlış kullanımlar , geçmişteki arama motorlarının algoritma zayıflıkları sonucunda günümüzde backlinklerin sitelere zarar verildiği üzerinde durulmakta , backlinkler önemsizleştirilmekte. Evet yanlış şekilde sağlanan günümüzde web sitelerinin SEO larına zarar veriyorlar. Google yıllardır web sitelerini nasıl doğru şekilde sıralandırabileceği üzerinde kendini geliştirirken , spam ile mücadele vermektedir. Kendisini yanıltan her türlü değişikliği tespit etmek ve cezasını vermek gerektiğini düşünür ki doğrudur. Peki backlink önemsizleşiyor mu ? Backlink olmadan bir site google sıralamasında yer alabilir mi ? Bu yazımızda bunu inceleyeceğiz. En başından başlayalım.

Backlink Nedir ?

Backlink , ingilizcede external link olarak belirtilen , başka bir domainin sayfasından kendi sayfamıza gelen linktir. Herhangi bir web siteden kendi web sitemizin herhangi bir sayfasına gelen her linke backlink diyoruz.

backlink-domain

Backlink SEO için neden önemlidir ?

Google arama motoru piyasasına girdiğinde , tüm kuralları işte backlink üzerinden yıkmıştır. Google için backlink bir web sitesinin başka bir web sitesini konu ile ilgili olarak önermesidir. Dolayısı ile bir web site , diğer web siteleri tarafından öneriliyorsa , önerilen sitenin bu konuda daha önde olduğunu veya önerilen sayfanın o konuda daha iyi bilgi verebileceği önermesinde bulunur ki doğrudur. Peki o konunun ne olduğunu nereden biliyor ? Burada anchor text dediğimiz linkin verildiği kelime veya kelime gruplarını kullanıyor. Linkin verildiği sayfadaki metinden çıkarım yapıyor. Link verilen web sitenin hizmet ettiği alanı da hesaba katıyor. Karmaşık bir algoritma tabiki fakat önermesi farklı ve doğru olduğu için diğer arama motorlarının önüne kolayca geçmiştir.

Geçmişten Günümüze Backlink

Google ‘ın bu algoritmasındaki ana faktörü gören SEO uzmanları , backlinkin önemini farketmiş ve sitelerine sürekli olarak farklı sitelerden backlink almışlardır. Başka sitelerin footer kısımlarına linkler verilmiş , spam siteler oluşturulmuş , gizli metinlerden link çıkışları yapılmış , toplu şekilde link satın alımı yapılmıştır. Tabiki Google bunun farkına varmış ve bununla mücadele etmeye başlamıştır. Yanlış backlink stratejisi yüzünden bir çok web sitesi cezalandırılmış , indeksten çıkartılmıştır. Günümüzde hala yapılan bu tip backlink çalışmaları zararlı olsa da , konunun uzmanı olmayan SEOcular tarafından devam ettirilmektedir. Eski bir refleks gibi kalmıştır.

Google Sıralaması ile Backlink Arasındaki İlişki

links-seo

Şimdi backlinkin google sıralamasındaki etkisini inceleyelim. Bu konuyu işlerken 15.000 anahtar kelimedeki , ilk 50 google sıralamaları üzerinde yapılan bir araştırmadan bahsedeceğiz. Moz ‘un yaptığı bu araştırmanın sonucunda , backlink miktarları ve sıralama arasında 0.30 luk bir ilişki bulunmuş. Tüm web sayfalarının %99.2 si en az bir tane backlinke sahip. Araştırmanın sonucunda ilk listelenen sayfaların neredeyse tamamının en az bir backlinke sahip olduğu görülüyor. Bu araştırmanın içerisinde bulunan sayfaların backlink miktarı fazla olmayanlar olsa da, o web sayfasının ana domaini bir çok web backlinke sahip olduğu için , backlink olmayan web sayfası da bundan yararlanıyor. Örnek olarak vermek gerekirse, wikipedianın yayınladığı bir sayfanın backlinki olmasa da , wikipedia.com adresinin bir çok backlinki olduğu için , o sayfanın da sıralamasını pozitif yönde etkileniyor.

Araştırmanın sonucu olarak şunlar listeleniyor.

 1. Rekabetin olduğu anahtar kelimelerde bulunan web sayfalarının backlinkleri bulunuyor
  Eğer rekabet yoğun bir anahtar kelimede diğer web sayfaları ile yarışmak istiyorsanız , web sayfanızın backlinki olması gerekiyor.
 2. Backlink olmadan sıralamada olabilmek mümkün
  Web sitesinin ana domain adresi backlinke sahipse, backlinki olmayan herhangi bir web sayfası google sıralamasında üst sıralarda yer alabilir. Tabiki o sayfanın da backlinki olması o sayfayı daha da güçlendirecektir.
  Google sıralamasında backlinkin olduğu kadar o sayfanın iç linkler ile de linklenmiş olması araştırmanın sonucuna göre pozitif yönde etkilediğini gösteriyor. Web sayfasının backlinki olmasa da , web sitenin diğer sayfalarından linklenmiş olması , o web sayfasını google sıralamasına sokabilir.
 3. Ne kadar farklı domainden backlink gelirse , o kadar iyi
  Google ‘ın anahtar kelimelerinde üst sıralamalarında backlink miktarının yanı sıra, farklı domainlerden gelen backlink miktarı sıralamada sayfayı üst sıralara taşıyor. Google sıralamasında ilk üçte rekabet etmek istiyorsanız, farklı domain adreslerinden gelen backlinkler sizi ön plana çıkartacaktır.
 4. Uzun anahtar kelimelerde backlink olmadan sıralamada bulunabilirsiniz
  Günümüzde bir çok anahtar kelimede rekabet var, ve bir çok web site belirli anahtar kelimeler için backlink çalışması yapmışlar veya backlinklerini oluşturmuşlar. Backlink olmadan üst sıralarda yer almak istiyorsanız , kısa anahtar kelimeler yerine, uzun anahtar kelimeleri seçmeniz, rekabetin daha az olduğu yerlerde web sayfanızı ön plana çıkaracaktır.

Sonuç : Backlink Olmadan Olur mu ?

Eğer uzun anahtar kelimelerde google sıralamalarında yer almak istiyorsanız olabilir fakat rekabetin yoğun olduğu anahtar kelimelerde , sayfanızın backlinki olmasa da , web sitenizin domain adresinin backlinke ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Tabiki iç linklemeyi de doğru kullanarak web sayfanızın rekabet gücünü arttırırsınız. Günümüzde link hala etkin ve hala çok önemli. Bu ileride değişebilir ama henüz bunun için oldukça erken. Google hala metni indekslerken , metnin ne kadar önemli olabileceğini bilemiyor , bilmesi de şu an için mümkün gözükmüyor. Bu önemi belirlemek için backlink, kullanıcı performansı gibi bilgilerden yararlanıyor. Fakat kim bilir , belki ileride , kullanıcı beğenisini , hareketlerini linklerin önünde tutabilir. Arama motorları biraz o yönde gidiyorlar.

 

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi paylaşmanızı isteriz.

4 YORUMLAR

 1. Peki adwords reklam versek, rakip sitelerde de görüneceği için, bu reklamlar backlink yerine geçer mi ? Farzedin, 2 ay belli kelimelere backlink verdik. etkisi olur mu,

 2. Okuduğum en guzel backlinki tarif eden yazı olmuş. Eline sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here