Arama Motorları ve Kullanım Amaçları

Bu hafta yeni bir video ile tekrar karşınızdayız. Bu haftaki video konumuz arama motorları ve kullanım amaçları. Arama motorları dediğimizde arama motorları bizlerin trafik kaynağı olarak adlandırılıyor ve üçüncü web siteye gitmek için kullandığımız trafik kaynakları. Pazarda ne kadar payı var ve ne kadar güçlüler onun hakkında bilgimiz olması açısından BrightEdge’in yapmış olduğu bir araştırma var.
Bu araştırmaya göre organik arama sonuçları (reklam içermeyen arama sonuçları) web üzerindeki toplam trafiğin %51’ini oluşturuyor. Reklam arama sonuçları ise %10’luk bir pazar payına sahip. Burada sosyal medaya %5, e-mail, web site üzerindeki görsel ve text linkleri de %34’lük bir trafik kaynağı oluşturuyor. Arama motorları dediğimizde web üzerindeki toplam trafik kaynağının %61’inden bahsediyoruz. Çok ciddi bir rakam.

Günümüzde birçok arama motoru var fakat büyüklerden bahsetmek gerekirse Google tabiki pazarın uzun zamandır lideri. 1998 yılında kurulmuş Amerika merkezli bir şirket hepimiz biliyoruz. Toplam global pazarda (netmarketshare.com verilerine göre – desktop sonuçlar) %67.73’lük bir Pazar payına sahip. İkinci arama motoru Bing, Microsoft’un Livesearch, Msnsearch yerine getirmiş olduğu Bing arama motoru. Gene çok ciddi bir pazar payı var. %15.67. Amerika’da ise bu rakam %21’lere kadar çıkıyor. Sonrasında ise yine çok eski çoğumuzun bildiği yine Amerikan merkezli Yahoo arama motoru var.Globalde %7’lik bir pazar payına sahip.

Yahoo’nun Bing’le yaptığı bir anlaşma var. Bu anlaşmaya göre masa üstü aramalarında Yahoo arama sonuçlarının %51’ini Bing arama motorunun sonuçlarını gösterecek kalan %49’luk mobil arama sonuçlarında ise Google ile yapmış olduğu ikinci bir anlaşma var. Hepsinde olmasa da Google’ın arama sonuçlarını gösterebiliyor. Dördüncü arama motoru Baidu. Çin merkezli. 2000 yılında kurulmuş bir arama motoru. Globalde %6’ya, %7’ye tekabül eden bir pazar payı var. Çin’de bu pazar payı %71. Yandex; Türkiye’de yaşadığımız için çoğumuzun bildiği arama motoru. Global’de %1’in altında bir pazar payına sahip. Ama Rusya’da %62’lik pazar payı var. Gene Belarus ve Kazakistan’da çok güçlü bir arama motoru.

Türkiye’ye baktığımızda ise bu oranlar şöyle .Bizde Google’ı ciddi bir şekilde pazarı domine eden bir arama motoru olarak görüyoruz. %90’lık bir Pazar payı var. Onu takip eden Yandex %5, %6’larda. Yine Bing ve Yahoo da %1’lerde kullanılan arama motorları.

Peki kullanıcılar arama motorlarını neden kullanıyorlar. Bir de kısaca buna bakalım. Bunu 3 kategoride değerlendiriyoruz. Birincisi “navigational query” yani kullanıcının web site ve  marka araması. Yani kullanıcı burada hangi web sitesine gideceğini biliyor fakat bunu browserın adres barına yazmıyor, onun yerine arama motoruna yazıyor. “Türk Hava Yolları” aramasını örnek verebiliriz..

İkinci “informational query” yani bilgi amaçlı arama. Kullanıcı burada merakından ya da bilgi isteğinden ya da bir çalışma yapıyor, onunla ilgili bir araştırma yapıyor ve onunla ilgili olarak arama motorunu kullanıyor ve bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Burada da örnek olarak “Batman-Superman Adaletin Şafağı filminin yönetmeni” aramasını örnek verebiliriz.

Üçüncüsü ise çok değerli bir arama tipi olan “transactional query” yani işlemsel aramalar dediğimiz arama tipi. Burada kullanıcı web üzerinde veya offline olarak bir işlem yapacak onun için bir arama yapıyor. Bu bir gmail hesabı açmak olabilir, vergi borcunu ödemek olabilir veya bir restorana gidecektir o restoranın adresini kontrol edecektir arama motoru üzerinden. Bu e-ticaret siteleri için, marka siteleri için bir web site sahibi için en önemli arama tipi diyebiliriz. Buna da örnek olarak “Kadıköy Moda’daki kafeler” aramasını söyleyebiliriz. Burada kullanıcı Kadıköy Moda’da bir kafeye gidecektir, oraya gitmek için internetten arama yapıyor. Bu arama tiplerinde Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre informational query yani bilgi amaçlı aramalar tüm aramaların %80’ini oluşturuyor. Diğerleri de %10’luk paylara sahipler. Tabi burada çok ciddi bir konsensus yok. Sonuçta informational query dediğimiz bilgi amaçlı aramalar da bir süre sonra da transactional query’e dönüşebilir.

Bugünkü videomuz bu kadar. Haftaya yeni bir video ile tekrar karşınızda olacağız. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum. Videoda bahsetmiş olduğum bilgilerin linklerini aşağıdaki textte bulabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here