Anahtar Kelime Analizi – Çeşme Otelleri

Google arama sonuçlarını etkileyen belkide yüzlerce algoritma vardır. Google, belirli sebeplerden dolayı, bizlerle bu gizli algoritma bilgilerini pek de paylaşmıyor.

Yani arada neyin önemli olabileceği ile ilgili bizlere bazı bilgiler sunuyor ama bu paylaşımlarında ne kadar samimi olduğu tam bir soru işareti.

Başlık ve meta açıklamaları da, Google algoritmalarını etkileyen konulardan bir tanesi. Dolayısıyla ben de bugün bu konu üzerinde durmaya karar verdim.

Bugünkü analiz konumuz “Çeşme Otelleri”. Neden mi? Sebebi canım çook Çeşme’ye gitmek istedi 🙂

Neyse konumuza geri dönersek, Çeşme otelleri üzerine yapacağımız SEO analizi ağırlıklı olarak başlık ve meta açıklamaları ile üzerine olacak. Ayrıca URL yapısını da kontrol edip, bu konuların arama motoru sonuçları üzerindeki etkilerini anlamaya çalışacağız.

SEO Analizinde İnceleyeceğimiz Konular

  1. Başlık yani Title açıklamaları – Arama Sonuçlarında Gözüken
  2. Meta Açıklamaları – Arama Sonuçlarında Gözüken
  3. URL
  4. Başlık yani Title açıklamaları – Gerçekte Hazırlanan
  5. Meta Açıklamaları – Gerçekte Hazırlanan

 

Analizimize geçmeden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda var. Siz her ne kadar başlık ve meta açıklamalarınızı kendiniz hazırlasanız da, Google yazınızdan kendi seçtiği kısımları bu alanlarda kullanabiliyor. Bunun birçok sebebi var ama bu konuyu da başka bir yazıya bırakalım.

SEO Analizi

cesme-otelleri-seo-analizi

Anahtar Kelimemiz: Çeşme Otelleri

Aşağıdaki tabloda anahtar kelimemizin belirttiğimiz alanlarda kaç kere geçtiğini görüyoruz. Köşeli parantez içerisinde kullandığım [çeşme otelleri], birebir “çeşme otelleri” kullanım sayısını göstermektedir. Diğer iki kelime; çeşme ve otel sayıları ise bu iki kelimenin türevlerini göstermektedir.

Ets Tur Tatil Sepeti Anı Tur Jolly Tur
Başlık Açıklamaları
[çeşme otelleri] 1 1 1 1
çeşme 1 2 1 2
otel 1 2 1 1
Meta Açıklamaları
[çeşme otelleri] 0 1 0 0
çeşme 2 5 1 1
otel 1 5 1 0
URL
[çeşme otelleri] 1 0 1 1
çeşme 1 1 1 1
otel 1 2 1 1

 

Gelin şimdi de, Google’ın gösterdiği başlık ve meta açıklamaları ile gerçekte yazılmış olanlar örtüşüyor mu bakalım.

Not: Sayfamıza girdikten sonra sağ klik ile sayfa kaynağını görüntüle diyip, başlık ve meta açıklamalarını kontrol edebiliyoruz.

Ets Tur

ets

Tatil Sepeti

tatil sepeti

Anı Tur

ani-tur-seo-calismasi

Jolly Tur

jolly-seo-calismasi

 

4 tane turizm sitesinin de kullandıkları başlık ve meta açıklamaları, Google gösterimleri ile birebir aynı.

 

Yorumlarım:

ETS: Birinci sırada olduğu için eleştiri yapmayıp, sadece tebrik ediyorum.

Tatil Sepeti: Başlık açıklaması 70 karakteri geçmiş, dolayısıyla tüm metin gösterilemiyor. Ayrıca anahtar kelime kullanımı olması gerektiğinden çok daha fazla.

Anı Tur: Meta açıklamaları kısmında anahtar kelimenin birebir aynısı yani [çeşme otelleri] kullanılabilir. Çeşme veya otel kelimeleri veya türevleri bu alanlarda birer kere daha kullanılabilir.

Jolly Tur: Meta açıklamaları kısmında anahtar kelimenin birebir aynısı yani [çeşme otelleri] kullanılabilir. Çeşme veya otel kelimeleri veya türevleri bu alanlarda birer kere daha kullanılabilir.

 

Özetle: Çeşme Otelleri anahtar kelimesi ile arama yaptığımızda ilk sıralarda karşımıza çıkan tüm websitelerinin, başlık-meta açıklamalarına ayrıca URL yapısına çok dikkat ettiğini görüyoruz. SEO çalışmalarımız sırasında bizimde bu konulara çok önem veriyor olmamız gerekir.

 

Yukarıda yaptığımız SEO analizi, arama motoru optimizasyonun sadece ufak bir kısmını içermektedir. Ufak ama çok önemli! 

 

Analizimizi sonlandırmadan bir de çeşme otelleri kelimesinin ve türevlerinin arama hacimlerini inceleyelim. Böylelikle neden anahtar kelimeleri rastgele seçmememiz gerektiği ile daha detaylı bilgimiz olabilsin.

 

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı‘sına giriş yapıyoruz ve çeşme otelleri ile ilgili bir arama yapıyoruz. Sonuçlar aşağıdaki gibi…

cesme-seo-analiz

 

Biraz daha detaylı bir data verelim ve hacim sıralaması da yapalım. Karşıma çıkan tüm sonuçları excele indirip, gerekli filtrelemeleri yaptım.

Anahtar Kelime Aylık Ortalama Arama Hacmi
çeşme otelleri 33100
çeşme 14800
çeşme pansiyon 4400
izmir çeşme otelleri 2900
çeşme butik oteller 1600
çeşme alaçatı otelleri 1300
çeşme ılıca otelleri 1300
çeşme oteller 1300
çeşme ılıca otel 1300
çeşme otel 1300
çeşme pansiyon fiyatları 1300
çeşme ılıca hotel 1300
çeşme otelleri herşey dahil 1000
çeşme apart oteller 720
çeşme herşey dahil oteller 720
çeşme pansiyonları 720
çeşme ılıca pansiyon 720
çeşme otel fiyatları 590

 

Yukarıdaki arama hacimlerini sizlere sunmamın sebebi, çeşme otelleri kelimesinin birebir başlık, meta ve URL de geçmesinin ne kadar önemli olduğunun altını çizebilmek. Ayrıca ilgili sayfada kullanılabilecek olası kelime veya kelime gruplarını da gösterebilmek.

Yukarıda ki tabloda “çeşme otelleri” kelimesinin arama hacminin diğer benzer kelimelere oranla ne kadar yüksek olduğunu fark ettiniz mi? SEO çalışmalarında bu konuya ekstra bir önem vermekte fayda var. Yani rastgele oluşturduğumuz bir URL ve başlık bize çok pahalıya patlayabilir (İlk sırada yer alamamanın büyük şirketleri ne kadar zarara uğrattığını bir bilseniz)

Siz siz olun bir içerik oluşturmadan önce mutlaka anahtar kelimenizin arama hacmini araştırın.

 

Mini analizimizi şimdilik sonlandırıyoruz. İlerleyen yazılarımızda farklı konuları da inceliyor olacağız.

 

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here