Amazon Reklamverenleri, 2019’daki Bütçelerini Artırmayı Planlıyor

Amazon reklamverenlerinin yüzde 44’ünün önümüzdeki yıl kampanya yönetimi için otomasyon araçları eklemeyi planladığı söyleniyor.

Son çeyrek dönem gelirleri, reklam işinin büyüdüğünü gösterirken MarTech Today ana şirketi olan Third Door Media’nın yeni bir araştırması, Amazon reklamverenlerinin yüzde 80’inin harcamaları artırmayı planladığını ortaya koydu.

New York’taki SMX East’te Perşembe günü yayınlanan Amazon Reklamcılık Tahmini 2019 Ağustos ayında 681 pazarlamacının araştırmasına göre ankete katılanların neredeyse yarısının şu anda Amazon’un arama, görüntüleme, video ve / veya programatik teklifleri ile reklam yayınladığı belirtiliyor.

Yükselen bütçeler nereden gelecek? Bu reklamlardan yüzde 37’si, şu anda yıllık dijital reklam bütçelerinin yüzde 10’unu Amazon’da geçirdiğini belirtti. Yüzde 24’lük bir kesim ise,  yıllık reklam harcamalarının yüzde 10 ila 25’ini oluşturduğunu belirtti.

Amazon reklam bütçelerini 2019’da artırmayı planladıklarını söyleyen yüzde 80’lik oranın yüzde 20’si bütçelerini yüzde 50 veya daha fazla artırmayı planlıyor.

Yarısından fazlası (yüzde 55) en azından bazı ek bütçelerin artan kaynaklardan geleceğini söyledi. Ancak, yüzde 30’un biraz üzerinde bütçe artışları geleneksel arama reklamcılığından düşecek ve yüzde 23.5’i bütçelerin ekrandan veya baskı, TV gibi dijital olmayan diğer bütçe hatlarından kaydığını belirtti.

Yaklaşık yüzde 21’i, bütçeyi ücretli sosyal ortamdan taşıyacaklarını ve yüzde 18’inin ise diğer pazarlardaki reklam harcamalarından geleceğini belirtti.

Birçok kurumun, Amazon uygulama alanları oluşturduğunu biliyoruz. Son zamanlarda Reklam verenlerin yaklaşık yüzde 28’i, reklamlarını bir ajansa veya danışmana yaptırdığını belirtiyor.

Uygulayıcılar için de fırsatlar var. Sadece yüzde 24’ü, Amazon reklam kampanyalarını yönetmek için yerleşik bir pazarlama ekibine sahip olduklarını söyledi.

Ücretli arama uygulayıcıları da beceri kümelerini genişletmeye hazırlar. Reklamverenlerin yaklaşık yüzde 22’si Amazon kampanyalarının şirket içi ücretli arama pazarlamacıları veya ekipleri tarafından yönetildiğini söylüyor.

Reklamverenlerin yalnızca yüzde 30’undan fazlası, Amazon’un eski adıyla Amazon Advertising Platform (AAP) ve şimdi Amazon DSP olarak adlandırılan programatik tekliflerini kullandıklarını belirtti. Eylül ayında Amazon, reklam markalarını Amazon Reklamcılığının tek sahibi olarak yeniden pazarladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here