Alan Adı ve SEO

SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda uzun sürelerdir tartışılan bir konu da Alan Adı konusudur. Ülkemizde ve dünyada uzun yıllardır bu konuya gereğinden fazla önem verilmiş , hatta SEO çalışmalarının sadece alan adına indirgendiği bile gözlemlenmiştir. Günümüzde Alan Adı Google , Bing gibi büyük arama motorları tarafından bir çok etkenden sadece bir tanesi olarak nitelendirilmektedir. SEO bir çok farklı değişkenin bir arada toplanması sonucu oluşacak bir çalışmadır. Alan Adı da bunlardan bir tanesidir. Bu yazımızda Alan Adını SEO açısından detaylıca değerlendireceğiz.

Alan Adı (Domain) ve Alt Alan Adı (Subdomain) Nedir ?

alt-alan-adı

Alan adı (domain) basit bir şekilde web sitenizin internetteki adresidir. http://www.google.com , http://www.bing.com , web site adreslerine birer örnektir. Alan adı uzantıları ise .com , .net, .org gibi web site adresinizin sonuna eklenen uzantılardır.

Alt Alan adı (sub domain) ise ana alan adına bağlı farklı bir web sitesi adresidir. Alan adı ile ilişkilidir. Örnek olarak bir www.company.com web adresiniz var ise , ve bunun farklı mekanizmalar ile çalışan bir ticaret sayfası var ise , alt alan adı ismi shop.company.com şeklinde olabilir. Alt alan adı “.” Ile alan adına bağlanarak yazılır.

 

Alan Adını belirlerken SEO optimizasyonu açısından dikkatli olmanız ve bilindik yanlışları yapmamanız gerekir. Bu yanlışları listelerken isterseniz , sürekli sorulan sorulara cevap verelim.

 1. Alan Adında Tire (-) Kullanmam Web sitenin SEO ‘sunu etkiler mi ?

  Evet, etkiler. Alan adında Tire(-) olan web sayfaları Google gibi arama motorları açısından spam olabilme ihtimali yüksek web sayfalar olarak değerlendirilir. www.face-book.com gibi.Genellikle istenilen Alan Adı daha önce alınmış olduğundan dolayı , kelimeleri tire(-) ile ayırarak alınmak istenmektedir. Domain isimlerinde tire (-) kullanmanız SEO açısından web sitenizi negatif yönde etkiler. Eğer illaki istediğiniz kelimeleri kullanmak istiyorsanız, ikiden fazla kelime olmadığına ve en fazla bir (-) kullandığınıza emin olun.

 2. Alan adı uzantısının .net, info olması SEO açısından web sitemi etkiler mi ?

  alan-adı-uzantılarıBu cevaplaması karmaşık bir soru. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki , alan adı uzantısı(domain extension) kesinlikle TLD (Top Level Domain) sınıfından bir tanesi olmalıdır. Yani alan adı uzantısı , .com ,.net, .gov, .edu, .gov dan bir tanesi olmalıdır. Tabiki farklı uzantılar ile de web sitesi yapabilirsiniz , fakat SEO optimizasyonu açısından web sitenizi olumsuz etkileyecektir.

  Bu konuda genellikle karşılaştırılan uzantılar .net ve .com uzantılarıdır. Web sitesi sahibi alan adı ararken .com uzantısının alınmış olduğunu görür , fakat alan adı ismini beğendiğinden .net uzantısını almak ile almamak arasında kalabilir. Google arama motoru açısından .com ve .net arasında bir fark yoktur. Yani .net uzantılı alan adını alabilirsiniz fakat burada belirtmemiz gereken bir şey daha var. .com uzantılı web sitelerin bazı avantajları vardır. Günümüzde web sitelerin %75 ‘i .com uzantılıdır ve internet kullanıcıları .com uzantılı web sitelere aşinadır. .net web sitelerine az da olsa olumsuz yaklaşan internet kullanıcıları vardır. Aynı zamanda insanlar sizin web sitenize ikinci kez girdiklerinde , yazıcakları isim .com uzantılı alan adınız olacaktır. Arama motorları ve SEO açısından ciddi anlamda algoritmik açıdan önemli olmasa da , internet kullanıcısının refleksleri açısından .com uzantılı alan adı satın almak önemlidir.

 3. Anahtar Kelimenin Alan Adında Geçmesi SEO Açısından Önemli Midir ?

  Evet, anahtar kelime veya kelimelerin alan adınızda yer alması size pozitif anlamda bir etki yaratabilir. Web sitenize gelecek olan linkleri de düşündüğünüzde , bu linklerdeki çapa metinlerin (anchor text) alan adınız olması durumunda da bu kelimelerdeki arama motoru sıralamanız pozitif yönde etkilenecektir. Sonuç olarak ana anahtar kelimenizin alan adınızda geçmesi önemlidir.

 4. Diğer Alan Adı Uzantılarını Satın Almak ve Yönlendirmek SEO Açısından Yarar Getirir mi ?

  Hayır, getirmez. Bu uygulama da yıllardır web masterlar tarafından yapılan bir uygulamaydı fakat günümüzde Google gibi arama motorları , alınan diğer uzantılardan yapılan yönlendirmeleri, algoritmasında kullanmamaktadır. Bu konuda size pozitif olarak yansıyacak tek şey , rakiplerinizin sizin alan adınızı başka bir uzantı ile alıp , tabiki eğer alan adı anahtar kelimeler için değerli ise, avantaj sağlamamaları olabilir.

 5. SEO uyumlu Alan Adı Kaç Kelime ve Kaç Karakterden oluşmalıdır ?

  Matt Cutts ‘ın açıklamasına göre , Google alan adı karakter uzunluğunu algoritmada sonucu etkileyen bir değişken olarak kullanmamaktadır. Evet bu doğru fakat alan adının kısa olması hatırlanabilirlik ve kullanıcı dostu olması sebebi ile önemlidir. Kısa alan adları daha çabuk hatırlanır , ve paylaşılır. Tavsiyemize göre alan adı en fazla iki kelime ve en çok 15 karakterden oluşmalıdır.

SEO Uyumlu Alan Adının Özellikleri

SEO uyumlu alan adının özelliklerini birer cümle ile açıklayacak olursak ;

 1. Alan adı hatırlanabilir , markayı öne çıkaran kelime veya kelime grubundan oluşmalıdır.
 2. Alan adı içerisinde tire (-) gibi ayraçlar kullanılmamalıdır.
 3. 15 karakterden ve iki kelimeden fazla olmaması tercih sebebidir.
 4. Alan adı uzantısı TLD uzantılardan bir tanesi olmalı, tercihen .com olmalıdır.
 5. Alan adı içerisinde anahtar kelime geçmelidir.
 6. Alan adı önceden kullanılmamış olmalı , kullanılmış ise arama motorları tarafından banlenmemiş olmalıdır.
 7. Türkçe karakterler kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak alan adı , tüm web sitenin değişkenleri gibi önemlidir fakat günümüzde zamanla SEO açısından değerini kaybetmektedir. Arama motorları her geçen gün , kullanıcıların yararlı bilgiler ile donatılmış web sitelerine ulaşmaları için çalışmakta , tabular yıkılmaktadır. Her yıl yapılan istatistiklerde alan adının arama sonuçlarındaki pozitif etkisi azalmaktadır.

Bu konu ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here