AI, İnsan Yazarların Yerine Geçebilir Mi?

Birçok SEO içerik oluşturucusunun, yüz yüze gelmek istemeyebileceği korkutucu bir gerçek. Aslında AI tarafından oluşturulan içerik zaten var ama tamamen insanların yerine geçebilirler mi bundan bahsedeceğiz.

10 yılda, AI tarafından oluşturulan içerik büyük olasılıkla norm olacak. 20 yıl içinde, robot içerik oluşturucuları dizginleri tamamen devralabilir.

İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün kurucusu Joe Pulizzi, son zamanlarda şunları söyledi:

“10 yılda içeriğin çoğunluğu yazılım tarafından oluşturulacak. 20 yılda insanlar, içerik oluşturma konusunda neden bu kadar çok zaman harcadığımızı merak edecekler. Bunun dışında başka bir yol göremiyorum. ”

İnsan yazarlarının geçmişte doğal dil üretme (NLG) teknolojisinde değerli kalmaya devam etmelerinden önce, daha önce milyarlarca parça içerik üreten teknolojinin bir kısmını incelemeye başlayalım.

Robot yazarlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Oradan başlayalım.

1. Heliograf (Washington Post)

2016 yılında, Washington Post, Rio’daki 2016 Olimpiyatlarını kapsamak için Heliograf’ı geliştirdi.

Bu bot, madalya ödülleri de dahil olmak üzere çeşitli oyunların sonuçları hakkında onları güncelleyen okuyucular için kısa raporlar üretebildi.

Yayıncıya göre, bu teknoloji yazarların yerini almak için değil, zamanlarını boşaltmaya yardımcı olmak için geliştirildi.

Veri tabanlı raporları derlemek sıradan ve titiz bir iştir. Muhabirler, bu zamanı “yalnızca yapabilecekleri yollarla” öykü ve analiz sağlamaya harcayabilirdi.

İlk kullanım amacı Heliograf TWP için işe koyuldu. 2017 yılında robot yazar, yayıncı için yaklaşık 850 makale oluşturdu; örneğin, lise futbol maçlarındaki güncellemeler ve otomatik kazanç kapsamı.

Son zamanlarda Heliograf, 2018 Küresel BIGGIES Ödülleri’nde “Botların Kullanımında Mükemmeliyet” kategorisinde birinci oldu.

Maliyeti Nedir?

Şu anda Heliograf, henüz halka açık olmayan özel bir yazılımdır.

2. Quill (Anlatı Bilim)

Quill, “A.I. ilgili bilgiyi otomatik olarak ölçeklendirir. “Gerçekten, Quill bize, gücün ve potansiyel NLG teknolojisinin yol boyunca iyi bir görüntüsünü veriyor.

Quill’in mucitlerinden biri ile yapılan bir röportaja göre, yazılım karmaşık görevleri gerçekleştirebilir, ancak sıradan bir PC’de çalışır.

Bununla birlikte en büyük başarısı, makine veya insan tarafından derlenen verilerin analizinden (blog yazılarında elektronik tabloları düşünmek) ilgili, odaklanmış, “anlayışlı” anlatılar üretme kabiliyetidir.

Endişelenmeye Gerek Var Mı?

Robotların duyguları ve yaşanmışlıkları olmadığı için insanlar gibi etkileyici dokunaklı içerikler üretemezler. Bu yüzden insan yazarların yerine hiçbir zaman tam olarak geçemezler.

Robotların ürettikleri içerikler daha pahalı olduğu için çok fazla tercih sebebi olamazlar.

AI yazarları, insanlar gibi sempatik değillerdir ve bir bağ kuramazlar. İnsanlar ise kendileriyle bağ kuran kişileri sever.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here