AdWords Reklamları Nasıl Açılır – Resimli Anlatım

Google Adwords reklamları, Internet reklamcılığı pazarının en büyük dilimini oluşturmaktadır ve tüm dünyanın yakından takip ettiği bir servistir. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa Adwords’u görmezden gelmeniz nerdeyse imkansız.

AdWords Reklamları Nasıl Açılır

Not: Sadece AdWords reklamları ile iş bitmiyor, seo nedir mutlaka bilmelisiniz. Eğer yazımızı okuduysanız gelelim AdWords Reklamları Nasıl Açılır konusuna.

İyi bir bütçe planlamasıyla, AdWords reklamları ile oldukça kazançlı çıkabilirsiniz. Günlük 5-10 tl bütçeler ile ilgili hedef kullanıcılara ulaşabilmek ve sitenizin tanınırlığını arttırabilmek mümkün.

AdWords reklamlarını açarken dikkat etmemiz gereken,

 • Anahtar kelime araştırması
 • Kampanya türü belirleme
 • Lokasyon ve dil tercihleri
 • Teklif ve bütçe belirleme
 • Açılış sayfasını ve anahtar kelime girişleri
 • Reklam oluşturmak
 • Negatif anahtar kelime belirleme
 • Kampanya veya anahtar kelime reklam kapatma

Anahtar Kelime Araştırması

Google AdWords reklamlarını açmaya başlamadan önce yapmamız gereken ilk iş anahtar kelime araştırması olmalıdır. Anahtar kelime araştırması ile okuyucularınızın Google’da hangi kelimeleri aradığını ve her kelime için tıklama başına Google’a ne kadar ödeme yapacağımızı öğreniyoruz. Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılması gerektiğini daha önce anlatmıştım dolayısıyla bu konuyu tekrar detaylandırmaya gerek görmüyorum.

AdWords Kampanyaları

 • Google AdWords’e giriş yapıyoruz.
 • Karşınıza bilgilerinizi kontrol etmeniz gereken bir ekran çıkıyor ve bu alanı kontrol edip, devam diyoruz.
 • Sayfanın üzerinde yer alan sekmelerden “Kampanyalar” karşınıza çıkıyor.
 • “İlk kampanyanızı bölümünü dolduruyoruz.

adwords-kampanya-oluştur

 • Bu ekranda:
  • Bütçe: Bütçenizi günlük olarak belirlemektesiniz. Yani 5TL lik bir bütçe belirlerseniz, limitiniz dolduğunda reklamlarınız o gün için gösterilmemeye başlar. Ertesi gün tekrar arama sonuçlarında yer almaya başlarsınız.
  • Yer: Bu alanda hangi ülkede sonuçlarınızın çıkmasını isterseniz onu seçebilirsiniz. Eğer sadece Türkiye’deki kullanıcıları hedefliyorsanız, Türkiye’yi seçmeniz yeterli olacaktır.
  • Ağlar: Bu kısımda tüm seçenekleri işaretli bırakabilirsiniz. Google ve partnerlerinde reklamlarınız görüntülenebilecek. İsterseniz “Arama ağı iş ortaklarını dahil et” seçeneğini kaldırıp, ask.com veya aol.com gibi arama motorlarında reklamlarınızın görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.
  • Kampanya Adı: Kampanya adını olabildiğince açıklayıcı ve detaylı koymanızda fayda var çünkü ilerleyen zamanlarda kampanya sayınız arttıkça kafanız karışabilir.
  • Anahtar Kelimeler: Bu alana birkaç tane alakalı anahtar kelime ekleyip devam edebilirsiniz. İlerleyen kısımlarda zaten tüm anahtar kelimelerinizi detaylıca gireceksiniz.
  • Teklif: Size önerim bu alanda “Tıklamalar için tekliflerimi manuel olarak belirleyeceğim” seçeneğini işaretlemeniz. Bunun sebebi: eğer bir kelimenin tıklama başına maliyeti 2TL ise ve siz anahtar kelime araştırması sırasında bu durumu gözden kaçırdıysanız sıkıntı olabilir. Yani 5TL bütçeniz varsa ve eğer manuel bir teklif belirlemediyseniz 2 tıklama ile birgünlük bütçenizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime araştırmanızdan 1TL lik bir kelimeye reklam vermek isteyip, teklifinizi 0.75 kuruş olarak belirlerseniz, reklamınız yine de yayınlanır. Sadece reklamlar arasından 1. Sırada olamayabilirsiniz veya Google’ın sağ taraftaki reklamlarında yer alabilirsiniz. Yani her halukarda teklif alanını manuel olarak belirlemek sizin karınıza olacaktır.
  • Metin Reklam: Bu alana reklam metninizde yazmasını istediklerinizi giriyorsunuz. Zaten aşağıda detaylıca anlatıyorum.

 

Reklam Oluşturmak

 • Reklam Grubu Adı: Bu alana reklam grubu adını giriyoruz. Aynı kampanyanın altında birden fazla reklam grubu adı kullanabilirsiniz dolayısıyla uygun bir ad belirlemek size kalmış. Eğer aklınıza bir şey gelmiyorsa, bu alanı kampanya adı ile aynı yapabilirsiniz. (Eğer karşınıza böyle bir alan çıkmazsa, kampanyanız oluştuktan sonra manuel değişiklik yapabilirsiniz)
 • Başlık: Bu alana 25 karakterlik bir giriş yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler; 25 karakterin içerisinde boşluklar dahildir ve bu alanda çok fazla noktalama işareti veya yasaklı kelimeler kullanamayız. Zaten bir hata yaparsanız reklamınızın neden yayınlanamayacağına dair bir uyarı alırsınız. Bu alanda anahtar kelimenizin geçmesinde fayda vardır.
 • Açıklama satırı1-2: Açıklama satırı 1 ve 2 asıl reklam metninizin yer alacağı alandır. Bu kısımda okuyucularınıza nasıl fırsatlar veya hangi konular ile ilgilli farklılıklar sunacağınızı anlatabilrsiniz. Bu alanda boşuklar dahil toplam kullanabileceğiniz karakter sayısı 70’dir. Ayrıca bu kısımda mutlaka “call to action” olarak adlandırılan yani okuyucularınızı yönlendiren kelimeler kullanmanız da fayda vardır.
 • Görünen URL: Bu kısımda açıklayıcı ve insanların tıklamalarını sağlayabilecek sahte URL kullanabilirsiniz. Yani seosozluk.com/hediye-ayakkabi gibi bir URL olmamasına rağmen bu alana bu adresi yazabilir, okuyucularınızı bu URL’e tıklatarak doğru adrese yönlendirebilirsiniz.
 • Nihai URL: Bu alana reklamınızı tıklayanların hangi adrese gitmesini istiyorsanız, o adresi yazmalısınız. Buraya koyduğunuz URL’yi, mutlaka en az iki kere kontrol etmelisiniz.

 

Fatuıra bilgilerini de girdikten sonra reklam hesabımızın önemli bir kısmını da bitirmiş olduk.

 

 

 • Son olarak negatif anahtar kelime girişi yapıyoruz. Negatif anahtar kelime girişi ile hangi kelimelerde reklamlarımızın çıkmaması gerektiğini belirliyoruz. Bizim girdiğimiz anahtar kelimeler “broad” statüsünde olduğu için Google, kullanıcıların bizim anahtar kelimelerimize benzer aramalarda da reklamlarımızı gösteriyor. Bu alana dilediğiniz kadar negatif anahtar kelime girişi yapabilirsiniz. Reklam formatınızı hazırladıktan sonra ana panel görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Anahtar kelimeler sekmesini seçtikten sonra sayfanın hemen altında, negatif anahtar kelimeler diye bir seçenek göreceksiniz.

Negatif Anahtar Kelime

 

Bu seçeneği seçip, ekle diyoruz. Bu kısıma dilediğimiz negatif kelimeleri girip kaydet diyoruz.

Negatif-Anahtar-Kelime-500x248

 

Reklam açma işlemimiz tamamlandı.

Kampanya veya Anahtar Kelime Reklam Kapama

Dilediğiniz zaman kampanyalarınızı veya anahtar kelimelerinizi kapatabilirsiniz. Size önerim Google AdWords’te hiçbir şeyi silmemeniz. Kapatmak istediğiniz kampanyaları veya anahtar kelimeleri durdurmanız yeterli olacaktır. Yapmanız gereken durdurmak istediğiniz grubun yanındaki yeşil noktaya tıklamak ve “duraklatıldı” seçeneğini tıklamak.

Kampanya Kapama

 

Not: Google AdWords kampanyaları ile ilgili daha tonlarca şey anlatabilirim ama ana hatları ile AdWords reklamları nasıl açılır anlatmış oldum. İlerleyen zamanlarda Google AdWords ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşıyor olacağım…

 

Önemli!

 1. Kampanya bütçesi günlük belirleniyor dolayısıyla planlamanızı buna göre yapmalısınız.
 2. Her anahtar kelime için belirli bir teklif belirleyin ki bir-iki tıklama ile günlük bütçenizi tamamlamayın.
 3. Reklam metinlerinizi açıklayıcı hazırlayın
 4. Aklınıza gelen tüm saçma negatif anahtar kelimeleri girin.

 

Eğer tüm AdWords Kampanyalarınızı yönetmemizi ve size günlük raporlama sunmamızı isteseniz, info@seosozluk.com adresine bir e-mail gönderin yeter.

 

Haydi Kolay Gelsin!

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here