4 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır?

SEO Uyumlu makale hazırlanırken dikkat edilmesi gereken şeyler. Web üzerinde kullanıcılar ile web sitemizi buluşturmak için SEO’ya uygun içerikler üretiyoruz fakat bu içerikleri Google arama sonuçlarında üst sıralara taşıyamazsak , tüm emeğimiz boşa gidiyor. Bir makale / içeriğin SEO uyumlu olabilmesi için gerekenler nelerdir , bu haftaki videomuzda öğrenebilirsiniz. iyi seyirler

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir

Bugün sizlere 4 adımda SEO’ya uyumlu makale nasıl yazılır onu anlatmak istiyorum. Bu adımlara geçmeden önce böyle bir ihtiyaç neden doğdu, neden SEO’ya uyumlu makale hazırlamamız gerekiyor onu anlatayım. Çok yüksek ihtimalle sizin hazırlayacağınız makale ile ilgili onlarca yüzlerce web sitesi var. Belki bu tarz içerikler daha önce çoğu kez hazırlandı. Dolayısıyla sizin yazdığınız içeriğin rakiplerinizden sıyrılıp biraz daha Google’da üste çıkabilmesi dolayısıyla daha çok kullanıcıya ulaşabilmesi için makalelerinizin SEO’ya uyumlu olması gerekir. Eğer sizin anlatmak istediğiniz şeyi kullanıcılar anlıyor ama Google anlayamıyorsa veya yeteri kadar anlayamıyorsa burada bir problem var demektir. Hemen konuyu çok uzatmadan nasıl bir içerik, bir makale SEO’ya uyumlu olur Google’da üst sıralara çıkar buna geçelim.

1- Anahtar Kelime Çalışması

Öncelikle anahtar kelime çalışmasıyla başlamanız lazım. Anahtar kelime çalışması yazacağınız makalenin aslında stratejisidir. Yani siz bu makaleyi neden yazacaksınız, Google’da hangi aramada çıkmasını istiyorsunuz. Eğer bu sorunun cevabı sizde yoksa hedeflemenizi yanlış yaptınız ve Google’da çok fazla kullanıcıya ulaşamayacaksınız demektir. Peki kimin neyi ne kadar aradığını nereden biliyoruz? Google’ın “anahtar kelime planlayıcısı” diye ücretsiz bir servisi var. Çok basit bir kullanımı var. Google’da aratırsanız hemen göreceksiniz. Hangi kelimenin ne kadar aratıldığını, kimi hedeflediğini veya işte rekabet düzeyine göre her şeyi görebiliyorsunuz. Dolayısıyla anahtar kelimelerinizi oluşturmadan önce bu “anahtar kelime planlayıcısı”nı mutlaka kullanmalısınız. Peki bu anahtar kelimenizi buldunuz. Makalenizde bunu ne kadar geçireceksiniz. Burada yoğunluk çok önemli.Normalde internette bir araştırma yaparsanız bunlarla ilgili yüzdeler bulabilirsiniz. %3, %5 vs. Ama benim size önerim makalenin bütünlüğünü ve doğallığını bozmayacak şekilde olabildiğince anahtar kelimeleri kullanmanız. Yani örneğin 300 kelimelik bir makale yazıyorsanız 4-5 kere bunu yazmanız bence doğal bir görüntü olacaktır. SEO açısından bu oldukça işe yarayacaktır. Sadece anahtar kelimeleri kullanmanız da yetmiyor. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler dediğimiz veya anahtar kelimenizi tamamlayıcı bazı anahtar kelimeleri de makaleniz içerisinde geçirmelisiniz. Dikkat etmişsinizdir Google’da bir arama yaptığınız zaman otomatik olarak bir kutucuk çıkar ve orada size öneriler sunulur. Buradaki öneriler sizin anahtar kelimenizle çok büyük ihtimalle ilişkilendirilmiş kelimelerdir. Bunları da makalenizin içerisine serpmelisiniz ki güçlü bir anahtar kelime stratejisi oluşsun.

2- Zengin ve Orjinal İçerik

İkinci olarak kaliteli ve zengin içerik. Yani makaleniz mutlaka özgün olmalı. Yani daha önce başka bir yerde paylaşılmamış, kendi siteleriniz arasında paylaşılmamış hatta kendi sitenizin içinde dahi paylaşılmamış olması lazım. Özgün, piyasada olmayan, kimsenin de paylaşmadığı bir içeriğe sahip olmanız lazım. Ayrıca rakiplerinizin içeriğinden farklı olması lazım. Ne farklı bilgiler verdiniz ki kullanıcılarınız rakipleriniz yerine size gelecek. Bunun cevabı oldukça önemli. İçeriklerinizde mutlaka zengin medya ürünlerini kullanmanız lazım. Nedir? Görseller, videolar, info grafikler.Yani bununla ilgili ne kadar zaman ayırabiliyorsanız veya yetenekleriniz neye elveriyorsa. Güzel bir info grafik yapabiliyorsanız, bir görsel hazırlayabiliyorsanız, hatta bir video çekebiliyorsanız harika olacaktır. Bu sizin içeriğinizi oldukça zenginleştirir.

3- HTML Etiketleri

HTML etiketleri: Biraz teknik gibi gözüküyor ama aslında hiç teknik değil. Yani çok az teknik diyelim daha doğrusu. Ama mutlaka bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Nedir?

Başlık: Makalemizin başlığı da 4 adımda SEO uyumlu makale nasıl yazılır. Örneğin buradaki anahtar kelime “SEO uyumlu makale” bu kelime mutlaka bizim başlığımızda yer almalı. Yani Google’a birisi SEO uyumlu makale yazdığında bizim sayfamızın, bizim videomuzun çıkmasını istiyorsak bunu bu başlıkta geçirmeliyiz.

Meta açıklamaları: Bu biraz SEO açıklamasıdır. Normalde WordPress kullanıcılarının oldukça haşır neşir olduğu, diğer platformları kullanıyorsanız da çok yüksek ihtimalle panellerinizde meta girişi vardır. Bu da Google’da çıkan aramalarda altta çıkan iki satırı ifade eder. Burada da mutlaka anahtar kelimemizin geçmesinde fayda vardır.

H etiketleri: Bu da yine WordPress kullanıcılarının oldukça bildiği bir konu. H1, H2, H3 etiketlerini anahtar kelimemizde geçirirsek SEO açısından metnimiz oldukça güçlenecektir. Bu konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey varsa yani teknik konularla ilgili mutlaka bize yorum kısmına yazabilir veya direkt mail atabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırız.

Görsel alt etiketleri: Eğer makalelerimizin SEO’ya uyumlu olmasını istiyorsak mutlaka görsel koymalıyız. Bu artık şart gibi bir şey. Bununla da yetinmiyoruz. Görsele bir alt etiketi koyuyoruz. Alt etiketin amacı çok basit. Kullanıcıya değil de Google’a içeriğimizi anlatabilmek. Google sitemize geldiği zaman, kodlara ulaştığı zaman görselin ne olduğunu sadece alt etiketine bakarak anlayabiliyor. Dolayısıyla siz bu kısmı boş geçerseniz Google çok yüksek ihtimalle o metinde geçen görseli anlayamayacaktır. Bu da eksi olarak hanemize yazılacaktır.

4- Site içi , Site Dışı Linkleme

Linkleme: Makaleyi yazdıktan sonra ne yazık ki işimiz bitmiyor. Öncelikle site içi linkleme yapabiliyorsak yapmalıyız. Nedir? 4 adımda SEO’ya uyumlu makele nası hazırlanır? Eğer bununla alakalı herhangi bir yerinde geçen bir kelimeyi daha önce yazdıysam o makaleye geri dönüş yapıyorum. Oradan bu sayfaya bir link veriyorum ve değer aktarımı yapıyorum. Dolayısıyla site içi linkleme ile SEO uyumlu makalemizi biraz daha güçlendirmiş oluyoruz. Bununla beraber yayına alıp site içi linklemeyi de yaptıktan sonra backlink arayışına geçmemiz lazım. Burada doğal yollarla backlinkler edinebilirsiniz veya ajanslardan satın alma işlemi de yapabilirsiniz. Bunu daha önce yapmadıysanız çok dikkatli olmanız lazım. Çünkü siteniz, sayfanız Google’da hiç çıkmayabilir belki ceza bile alabilir. Dolayısıyla sizin makalenizle ilgili paylaşımda bulunmuş insanlara sitenizde güzel bir makale olduğu iletebilirsiniz. Onlardan sitenize, sayfanıza link isteyebilirsiniz. Backlinkinizi de aldıktan sonra, bu şartları da yerine getirdikten sonra eğer gerçekten makaleniz kaliteli ise, kullanıcıya iyi bir hizmet veriyorsa. Google’da hakettiği yere gelecektir. İlk sayfalar da hiç zor olmayacaktır.

Bu haftalık videomuz bu kadar. 4 adımda SEO’ya uyumlu makale nasıl yazılır bunu anlattık. Önümüzdeki haftalarda diğer videolarımızla karşınızda olacağız. Aklınıza takılan bir şey olursa mutlaka yorum kısmından veya direkt bize e-mail atarak ulaşabiliriz. Görüşmek üzere.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Yaklaşık olarak 2.5 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Şuanda üniversite öğrencisiyim ve her gün 3 ile 5 arasında makale yazmaktayım. Düzenli olarak makale yazabileceğim bir kurum veya bireysel müşteri önerebilir misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here