17 Dakikada AdWords Çalışması Nasıl Kontrol Edilir?

9 dakikada SEO çalışması nasıl kontrol edilir daha önce anlatmıştım, sıra geldi AdWords kampanyalarınızı kolayca nasıl kontrol edebileceğinize. Bu sefer ki kontrol süresi biraz daha uzun sürecek gibi, şimdiden söyleyeyim.:)

Google AdWords reklam çalışmalarının analizini yapabilmek için önemli pazarlama bilgisi ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Ancak ben sizlere bugün basitçe, sadece 17 dakikada AdWords çalışması nasıl kontrol edilir, onu anlatacağım.

Peki bir AdWords çalışması neden kontrol edilmeli?

Web site sahipleri, AdWords ajansları ile anlaştıktan sonra genellikle süreci tamamiyle bu firmalara emanet ediyorlar. Bu tarz bir yaklaşım yanlış demiyorum ancak eğer kampanyalarınızı belirli aralıklarla kontrol etmezseniz, bu işten çok zarar edersiniz ve kendinizi AdWords işe yarıyor mu sorusu ile başbaşa bulursunuz.

AdWords reklamlarının web site sahipleri tarafından kontrol edilmemesinin başlıca 2 sebebi,

 

 • Bilgi: Pazarlama bilgisi olmayan web site sahiplerinin, bu işe zaman ayırmak istememesi,
 • Zaman: AdWords çalışmasını kontrol edecek zamanın olmaması.

 

Birazdan anlatacaklarımı ayda sadece 17 dakikanızı ayırarak, basitçe uygulayabilecekseniz. Not: AdWords için kaç lira harcadığınızı ve karşılığında ne kadar ciro yaptığınızı zaten düzenli kontrol ettiğinizi varsayıyor ve onu anlatmıyorum.

 

Adım Adım AdWords Çalışması Nasıl Kontrol Edilir? (17 dakika)

 

1 – Negatif anahtar kelimeler – 4 dakika

 

Eğer reklamlarınızı sizinle uzaktan veya yakından alakası olmayan insanlar tıklıyorsa, boşa para saçıyorsunuz demektir. Buna bir dur demezseniz, AdWords’ten karlı çıkmanız pek de mümkün gözükmüyor.

AdWords ajanslarında, genellikle tecrübesiz ve yeni mezun çalışanların reklam operasyonlarını yönettiğini herkes bilir. Dolayısıyla bu konu, mutlaka sizin de dahil olmanız gereken bir konudur.

Peki negatif anahtar kelimeler ile ilgili problem yaşayıp yaşamadığınızı iki dakikada nasıl kontrol edeceksiniz. Basit!

 • İlk yapmanız gereken rapor tarihini belirlemek. Son bir ayı seçebilirsiniz.
 • Daha sonra hiç detaya girmeden anahtar kelimeler sekmesini tıklıyoruz.
 • Ayrıntılar menüsünün altından arama terimlerini seçiyoruz.
 • Karşınıza çıkan sonuçları tıklama sayılarına göre sıralayın ve hızlıca listede saçma sapan, sizinle alakalı olmayan kelimeler var mı diye inceleyin.

Örnek: ayakkabı satan bir web siteniz var ve “ayakkabı kutusu haberi” kelimesinden 2000 tık aldınız diyelim. Boşa giden paralar…(yaşanmış örnektir 🙂 )

 

2 – Reklam Metinleri – 3 dakika

 

Yine birçok tembel reklam ajansı, reklam metinlerine verilmesi gereken önemi bir türlü vermiyor, sonuç yine maliyetlerin yükselmesi.

Nasıl mı?

 • Güncel olmayan reklam metinleri: Etrafımızda devamlı süresi bitmiş kampanyaların reklamlarını görüyoruz. Hatta bu sabah, dün akşamki derbi maçının reklam bannerı çıktı karşıma. Neymiş: bannerı tıklayacağım ve maçı satın alacağım. Geçmiş bitmiş maçı mı??? Gitti paracıklar 🙁
 • Tek reklam metni: İnanın birçok AdWords ajans çalışanı, reklam grubu başına tek reklam metni ile AdWords’ten medet umuyor. Nerede reklam metni optimizasyon çalışmaları? İyi çalışmayan reklamları durdurmak?? Gitti paracıklar 🙁

Yapmanız gerekenler:

 • Bir aylık rapor tarihini zaten belirlemiştik. Değiştirmeden devam ediyoruz.
 • Reklamlar sekmesini tıklıyoruz.
 • Hangi reklam metinleri yazılmış inceliyoruz. (Aktiflere bakıyoruz sadece…)

 

3- Yeniden Pazarlama Kampanyası – 2 dakika

 

Yeniden pazarlama yani remarketing (retargeting) reklamları ile web sitemizle iletişime geçmiş, bizimle en alakalı kullancılara ulaşabiliriz. Unutmayın bu kitle bizim için altın değerindedir.

AdWords kampanyalarında mutlaka remarketing kampanyalarının olması gerekir. Eğer kampanyalar arasında bu tarz bir kampanyaya rastlamıyorsanız mutlaka AdWords ajansına konuyu danışmalısınız.

Yapmanız gerekenler,

 • Kampanyalar sekmesine tıklamak.
 • Remarketing veya yeniden pazarlama gibi bir isimde kampanya aramak.

 

4- Dönüşüm Oranı – 3 dakika

 

donusum-orani-2adwords

 

AdWords dönüşüm oranı, eticaret verileri arasında çok değerlidir. Hesaplanması çok basittir:

Dönüşüm oranı = Dönüşüm sayısı / Oturum sayısı

yani

Dönüşüm veriniz, satış veya üye edinme olabilir. Yani her satış yaptığınızda 1 dönüşüm gerçekleşebilir veya bir ziyaretçiniz sizden bilgi almak için bir email formu doldurduğunda da 1 dönüşüm gerçekleşebilir. Dönüşümün ne olacağına web site sahibi karar verir.

Örnek:

Web sitenize 5000 kişi geldi ve bu 5000 kişiden bir tanesi sitenizden ürün satın aldı diyelim. Dönüşüm oranı 1/5000 yani 0.02%.

Böyle bir durumda sorgulamanız gereken bu oranın neden bu kadar düşük olduğu olmalıdır. Yukarıdaki grafik ise size zaman içerisinde, dönüşüm oranının değişimini vermektedir. Bir AdWords ajansı dönüşüm oranını sürekli optimize etmek ile yükümlüdür. Aksi taktirde bu işte bir hata vardır.

Yapmanız gerekenler:

 • İlgili tarihi seçmeniz. Grafiği daha iyi okumak istiyorsanız, yıllık olarak tarihi ayarlayabilirsiniz.
 • Yukarıda kırmızı ile işaretli alanları seçip, grafiği oluşturabilirsiniz.

 

5 – Markanız Dışından Gelen Dönüşümler – 5 dakika

branding kampanyası

Sıra geldi birçok AdWords ajansının en iyi başardığı (!) konuya. Anlatayım…

AdWords kampanyalarınızdan bir tanesi genelde kendi markanızdaki kelimelerden oluşur.

Örnek:

seosozluk SEO fiyatları, seosozluk adwords danışmanlık ücreti gibi kelimeler…Bunun amacı: rakiplerime potansiyel müşterilerime kaptırmamak.

Başka bir örnek daha vereyim: Diyelim bir kullanıcı, Google’a hepsiburada iphone fiyatları yazdı. Eğer hepsiburada.com Google’a reklam vermediyse ve AdWords reklamlarının ilk sırasında n11 çıktıysa, hepsiburada bu müşteriyi N11.com’a kaybedebilir. Dolayısıyla bu konu oldukça önemlidir. Ancak,

Marka reklamları, AdWords ajanslarının performansını pek göstermemektedir. Yani zaten sizin firmanızı Google’da arayan bir müşteriyi kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Her şeyi geçtim, o kadar AdWords reklamını siz de açabilirsiniz. Dolayısıyla bu kampanyayı hariç tutup, dönüşüm oranını tekrar incelemek gerekir. 4. maddede olduğu gibi bu maddede de kırmızı ile işaretli alanları seçip, dönüşüm oranı grafiğini inceleyebilirsiniz.

 

Yukarıda saydıklarım kabaca AdWords kampanyalarınızın durumunu görmenizi sağlayacaktır. Ancak daha detaylı bir analiz için mutlaka konuya hakim olmanız gerekir. Hemen çıkma oranı, ortalama oturum süresi, maliyet dönüşüm oranı gibi birçok metriği ölçümleme araçlarından kontrol etmeniz gerekir.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here