1 Ağustos Google Algoritma Güncellemesi Neleri Etkiledi?

1 Ağustos Google Algoritma Güncellemesi Nedir, Neleri Etkiledi?

Konumuz Google ve algoritma değişiklikleri. Biliyoruz ki Google yıl içerisinde tarihi belli olmamakla birlikte bazı güncellemeler ve algoritma değişiklikleri yapıyor. Bu değişiklikler sonucu birçok segmentteki web site olumlu ya da olumsuz etkileniyor ve konumlarını istedikleri seviyeye getirmek için çalışmalara başlıyor. İşte bu değişikliklerden sonuncusu 1 Ağustos Google Algoritma güncellemesi nedir, hangi segmentte web sitelere ne gibi etkileri oldu sorularının cevabını bu yazıda bir bir anlatacağız 😊

1 Ağustos Core Algoritma olarak adlandırılan küresel güncelleme başta sağlık ve medikal segmentindeki web siteleri ve YMYL olarak adlandırılan Your Money Your Life web sitelerini etkiledi. En büyük etkilerin bu segmentlerde olması sakın sizi yanıltmasın aşağıda da paylaşacağımız üzere birçok farklı sektöre ait site de farklı olarak etkilendi. 1 Ağustos güncellemesinden önceki güncelleme ise 16 Nisan’da içeriklerin ve web sitelerin alaka düzeylerini temel alan yine küresel bir güncellemeydi. Peki son güncelleme 1 Ağustos güncellemesi neden yapıldı?

Güncellemeyi ilk onaylayan Danny Sullivan oldu! Ardından Google tarafından yapılan açıklamalarda Google bu güncellemeyi arama sonuçlarını geliştirmek için yaptığı sürekli güncellemelerden biri olarak tanımladı. Bazı spesifik geliştirmeler üzerinde odaklanan ve değişiklikler yapılan algoritma güncellemelerini de her yıl birkaç kez yaptıklarını hatırlattı. Bu spesifik geliştirmeler arasında ise uzman içerik ve alaka düzeyi, web site hızı geliştirme ve domain otoritesi gibi faktörler sayılabilir.

Bu güncellemeler sonucu bazı web sitelerin olumlu ya da olumsuz etkilenebileceğini, bunun normal olduğunu da ekledi.

Kimi web sitenin olumsuz etkilenmesi sonucu Google her zaman söylediğini tekrar etti ve durumu çözmek için herhangi bir şey yapılamayacağını yalnızca ziyaretçiye iyi bir web site deneyimi yaşatmak, orijinal, faydalı ve güçlü içerikler üretmek ve böylece web siteleri daha işlevsel hale getirmek için çalışmayı önerdi.

Özellikle Twitter üzerinden gelen birçok soru ve tepkiye ise Danny Sullivan açıklama getirerek kullanıcıların güncellemeyi biraz daha algılamasına destek oldu. Bu noktada güncellemelerin küresel olduğuna dikkat çekerken bu güncellemelerin arama sonuçlarını yüzde kaç etkileyecek gibi sorulara cevap vermeyeceklerini söyledi.

1 Ağustos güncellemesinden en çok etkilenen segmentlerden olan YMYL web siteleri neler biraz da onlara bakalım

YMYL Web Siteleri

“Your Money Your Life” olarak adlandırılan web siteler genel anlamıyla kişilerin sağlığını, finansal bilgilerini ve güvenliğini etkileyebilecek web siteler olarak tanımlanabilir. Bunların içinde kredi/banka kartı bilgileri, kimlik bilgilerine sahip olan, para transferinin yapıldığı web siteler ve diğer kişisel bilgilere sahip web siteler, sağlık ve medikal alanda bilgiler sunan web siteler , evlat edinme ev/araba satın alma gibi konularda odaklanan web siteler bulunmakta. Yani web site ziyaretçisini sağlığından tutun da kişisel bilgisine, finansal durumuna ve elbette mutluluğuna etki edebilecek tüm web siteler!

Web Siteler Nasıl Etkilendi?

En çok kullanılan SEO toollarından biri olan Sistrix’in yayınlamış olduğu raporlara göre ABD’de ivme kazanan ve kaybeden ilk 20 web siteyi inceleyebiilirsiniz. Sistrix ayrıca ivme kaybeden web sitelerin çoğunluğunun sağlık ve finans web sitelerinin olduğunu açıklamasının yanı sıra eğitim, e-ticaret gibi sitelerin de listede bulunduğunun altını çizdi

Listede görebileceğiniz üzere bu güncellemelerden %50’yi aşan oranlarda olumsuz etkilenen web siteler olmuştur.

  

Fakat tüm etki olumsuz değildi! Güncelleme ile ivme kazananlar da oldu işte ünlü bazı SEO uzmanlarının güncelleme sonrası paylaşımları:

Marie Haynes ve Glenn Gabe bu olumlu etkileri Twitter’da paylaştı.

Daha fazla uzman yorumu incelemek isterseniz Barry Schwartz’ın 1 Ağustos güncellemesi hakkında düşünceleriniz neler diyerek attığı tweete buradan ulaşabilirsiniz.

%60lara varan oranlar da ise olumlu etkileri olan web siteler de olmuştur. Bu listede ise e-ticaretten etkinlik web sitelerine birçok farklı segmentte web site bulunmakta.

Yine olumsuz etkilenen çoğunluğun sağlık web siteleri oluşundan dolayı “medic updates” olarak da adlandırılan bu güncellemeler de tüm sağlık web siteleri de aynı yönde ve aynı seviyede etkilenmedi. Buna örnek niteliğinde Sistrix’in sağlık ile ilgili iki web sitenin analizlerini inceleyebilirsiniz.

Tablolarda da göreceğiniz üzere segmentleri aynı olan -ve en çok etkilenen segment sağlık olan- iki web sitenin güncelleme sonunda indeksleri oldukça farklılık göstermekte.

Diğer kategorilerin ne ölçüde etkilendiğini analiz etmek isterseniz ise Moz’un paylaştığı datayı incelemekte yarar var. Burada herkesin üstünde durduğu sağlık web sitelerinin yanı sıra diğer web site kategorilerinin de ne derece etkilendiğini görmek mümkün.

Bu tablo paylaşıldıktan sonra Moz’dan Dr. Pete Meyers bu güncellemelerle ilgili açıklama yaptı ve güncellemelerin ilk bakışta yalnızca sağlık sektörüne yönelik gibi gözüktüğünü fakat incelendiğinde bunu sağlık web sitelerini patlatmak üzere bir güncelleme olmadığını ve aslında birçok farklı segmentte web sitenin etkilendiğini açıkladı.

Uzmanlığın, güvenilirliğin ve güçlü içeriğin öneminin arttığı yeni dönemdeyiz! Büyük etkileri olan ve bu etkileri hala daha yaşıyor olduğumuz bu güncelleme için ise içeriklerimize önem verirken , ani ve agresif değişimlerden olabildiğince kaçınmak yararımıza olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here