WordPress’te URL Değiştirmek

8 Yorum

WordPress kullanan birçok website sahibi, sayfa URL’lerini hiçe sayarak yazılarını yayınladıkları bir gerçek. WordPress’te URL değiştirmek çok kolay ancak bu konu SEO konusunda pek bilgisi olmayan yazarların pek de ilgisini çekmiyor galiba. Peki sayfa URL’leri gerçekten de sanıldığı kadar önemli mi?

Cevap kesinlikle evet!

URL yapısı arama motoru optimizasyonu açısından çok kritiktir. Örneğin bundan 3-5 sene öncesine döndüğümüzde, URL’lerde anahtar kelime olması, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için en önemli etkenlerden biriydi. Bu durum biraz önemini yitirmeye başlasa da URL yapısı hala tüm website sahiplerinin mutlaka dikkat etmesi gereken konuların başında gelmelidir.

WordPress’te URL Yapısı

 

WordPress’te makale oluşturma sayfasına giriyoruz ve yazımıza bir başlık atıyoruz ve Wordpress, otomatik olarak sayfa URL’nizi makale başlığınıza göre oluşturuyor. WordPress bu işlemi yaparken de, yazımızın başlığındaki türkçe karakterleri ingilizce karaktere çevirip, noktalama işaretlerini kaldırıyor. Kısaca bu iş için hiç zaman ayırmamıza gerek kalmıyor 🙂

Ancak bazen yayınla butonuna istemeden basarız veya bir süre sonra URL’lerde farkettiğimiz hataları gidermek isteriz ve dolayısıyla URL değişikliği yapmamız gerekebilir. Böyle durumlarda neler yapabileceğinize gelin beraber bakalım.

Eğer Yazınızı Henüz Yayınlamadıysanız

Makalenize başlık attıkdan sonra WordPress, URL’i otomatik olarak yazı başlığına göre belirliyor, bundan bahsetmiştik. Eğer yazınızı yayınlamadıysanız yani taslak durumunda ise, işiniz çok kolay. Yapmanız gereken WordPress’in otomatik oluşturduğu URL’nin yanında yer alan, “Düzenle” sekmesini tıklamaktır. Bu sekme sayesinde yazınızın URL’sini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

draft yazıda url değiştirmek

Eğer Yazınızı Yayınladıysanız

Eğer yazınızı yayınladıysanız, durum biraz farklılaşmaktadır çünkü yazınız arama motorları tarafından indekslenmiş olabilir.

Makalelerinizin arama motorları tarafından indekslenme hızı biraz yavaş olabilir ancak bu durum websiteden websiteye değişmektedir. Bazı sitelerin yayınladığı yazılar, saniyeden de kısa bir süre içerisinde indekslenebiliyor ve anında arama motoru sonuçlarında okuyucuların karşısına çıkabiliyor. Dolayısıyla yazınız yayınlandıktan sonra URL’nizde yapacağınız değişiklikler pek de akıllıca olmayacaktır.

Peki ne öneriyorum?

Yazınız indekslendikten hatta yayınladıktan bir sene sonra bile, URL’lerinizi değiştirmeniz mümkün. Ancak bir şartla: 301 yönlendirmesi!

301 yönlendirmeleri ile gerek kullanıcıları gerekse arama motorlarını doğru sayfalara yönlendirmeniz mümkün. Yani kabaca arama motorlarına: sen bu sayfaya geldin ama bu sayfa taşındı. Yeni adres budur, git burayı incele demek oluyor. Okuyucular ise bu yönlendirmeyi fark etmiyorlar bile, dolayısıyla endişelenmenize gerek yok.

Redirection Eklentisi

Ücretsiz WordPress eklentilerindenRedirection eklentisiyle, bu yönlendirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken eklentiyi yükledikten sonra “Araçlar” sekmesinin altından, gerekli yönlendirmeyi yapmanız. İşte bu kadar basit!

redirection eklentisi

Doğru URL Yapısı

Yazımızı tamamlamadan önce doğru URL yapısı ile ilgili de bilgi vermek istiyorum.

Geçmişte yayınladığınız ama yeteri kadar hit almayan yazılarınızın URL’lerini, yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle düzenleyebilir ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilirsiniz.

 • URL’nizde mutlaka anahtar kelimenizin geçmesinde fayda var. Ancak burada dikkat etmeniz gereken: anahtar kelimenin sadece yalın halini kullanmamanız. Yani anahtar kelimeniz para ise, seosozluk.com/para yerine seosozluk.com/para-kazanmanin-5-yolu gibi bir URL düşünebilirsiniz.
 • Kelime aralarına mutlaka “–“ işareti koymalısınız. Yani, “seosozluk.com/parakazanmaninyollari” yerine “seosozluk.com/para-kazanmanin-yollari” kullanımı, SEO açısından daha doğrudur.
 • “_” alt tire işareti yerine tire “-“ işareti kullanmalısınız.
 • Son olarak .com’dan sonrasını ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi. Yani o alana destan yazmak yerine basit 2-3 kelimeyi geçmeyen kullanımları tercih edebilirsiniz.

 

Özetle..

URL kullanımı SEO açısından hala çok önemlidir ve bir süre daha önemli olacak gibi duruyor. Dolayısıyla:

 • URL’lerinizde rastgele kelimeler kullanmak yerine anahtar kelime araştırmasından çıkan sonuçlara göre bir tercih yapmanız gerekmektedir.
 • Arama motorları tarafından indekslenen yazılarınızın URL’lerini dilediğiniz gibi değiştiremezsiniz, mutlaka 301 yönlendirme yapmanız gerekir.
 • URL’lerinizi kısa tutmanız ve kelimeleri “-“ işareti ile ayırmanız, yazılarınızın arama motorları tarafından daha iyi indekslenmesini sağlayacaktır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

8 Yorum
  • talha
  • Şubat 28, 2017
  Cevapla

  Evet yeni bir sayfa oluşturmak gerekiyormuş.Bu şekilde benim için çok zor olucak.Arama motorlarının indexlemesini istemediğim daha önce indexlenmiş sayfalarım vardı.Benzer url ler yapıp robot.txt ile engel koymak istiyordum.

  • Cevapla

   Size önerim, 301 yönlendirmesi ile yeni sayfalarınıza devam etmeniz. Sayfalarınızı robots.txt dosyasına eklemeyin. Google bir süre sonra arama motoru sonuçlarında yeni URL nizi gösterecektir. Yani botlar eski sayfanıza gelsin ve yeni sayfanıza yönlensin.
   Yine de siz bilirsiniz tabii ki 🙂

  • talha
  • Şubat 28, 2017
  Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Benim şöyle bir sorunum var.Gördüğüm kadarıyla wordpress artık url ismini değiştirdiğimizde otomatikmen eski url yi yeni url ye dönüştürüyor.Ben yönlenmesini istemiyorum.Bunu kapatmanın bir yolu var mı acaba?Şimdiden teşekkürler.

  • Cevapla

   merhaba, yeni bir sayfa oluşturup yapmanız gerekiyor. Peki neden yönlenmesini istemiyorsunuz, belki kaçırdığınız bir şey vardır. Yardımcı olmak isterim

  • Cevapla

   merhaba, yeni bir sayfa oluşturup yapmanız gerekiyor. Peki neden yönlenmesini istemiyorsunuz, peki kaçırdığınız bir şey vardır. Yardımcı olmak isterim

  • İbrahim
  • Aralık 2, 2016
  Cevapla

  Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler. Fakat şu kısma katılmayacağım.
  **
  Son olarak .com’dan sonrasını ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi. Yani o alana destan yazmak yerine basit 2-3 kelimeyi geçmeyen kullanımları tercih edebilirsiniz.
  **
  “Sayfa / Kategori hiyerarşisi link yapısında bulunmalı diye düşünüyorum. .com/kategoriadi/alt-kategori/icerik-basligi” şeklinde olması gerektiğine inanıyorum.

  • özcan
  • Mart 16, 2015
  Cevapla

  Çok teşekkür ederim beni büyük bir yükten kurtardınız.
  Redirection Eklentisi sayesinde işimi halledebildim sizden başka bu durumu doğru düzgün açıklayabilen yok.
  Çok Teşekkürler

   • Emre
   • Mart 16, 2015
   Cevapla

   teşekkür ederim…

 

Yorum Yapabilirsiniz