WordPress Etiket Ekleme

4 Yorum

Etiket – Tag Kullanımı

WordPress kullanıcılarının önem vermesi gereken en önemli konulardan biri de WordPress etiket ekleme kullanımıdır. Sayfalarınız için doğru etiketlerin seçilmesi, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına yarayacağı gibi kullanacağınız stratejik etiketlerle sayfalarınızın indekslenme hızını da arttırabilirsiniz.

Etiket (tag) Nedir?

Etiket kullanımı WordPress kullanıcıları için çok önemli bir konudur ve mutlaka her yazıda kullanılması gerekir. Etiketleri, yazılarınız için kullanacağınız anahtar kelimeler olarak düşünebilirsiniz. Bir başka deyişle; yazınızın hangi konu üzerinde şekillendiğini gösteren yol göstericilerdir.

Bazı durumlarda kategoriler ile de karıştırılan etiketler, bir gruplama yönetimden çok odaklanılan kelimeleri işaret etmektedir.

Kategoriler, okuyucuların yazılarınızı daha rahat bulabilmeleri için adeta bir kitabın içindekiler sayfası görevini görmektedir. Örneğin sağlık ile ilgili bir blogunuz var ve yazılarınızın bir tanesinde selülitler için at kılı fırçasını anlatıyorsunuz. Bu duruma uygun kategori güzellik veya bakım olabilir ama etiketleriniz arasında Eda Taşpınar selülit fırçası yer alabilir. (Not: Yazınızın içinde Eda Taşpınar geçmeli….). Bu durumda yazınızın başlığından önce kullandığınız etiketin Google tarafından indekslenmesi mümkün olabilir.

Etiket Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Kategori isimleri ile etiket isimlerini aynı tutmayın. Yukarıda da anlatıığım gibi kategori ile etiketleri karıştırmamalısınız.
 2. Yazınızın uzunluğuna ve içeriğine göre değişmekle beraber, 3-4 etiketten fazla etiket kullanımından kaçının. Çok detaylı; 2000-3000 kelimelik makaleler için tabiki bu sayı daha da fazla olabilir.
 3. Konu ile alakalı etiketler kullanın. Hit alan kelimeleri seçmekten çok yazınız ile ilgili kelimeleri etiket olarak seçmelisiniz.
 4. Yazım hataları ile Google’ı kandırmaya çalışmayın. En çok hataya düşülen konu ise Google amcayı kandırmak için yola çıkmak. Kelimelerinizi manipüle etmeyin!
 5. Spesifik ve vurucu kelimeler seçmeye özen gösterin. Yazınız ile alakalı olan en can alıcı ve gündemdeki kelimeleri seçin.
 6. Bir etiketin kelime sayısının üçü geçmemesine özen gösterin. Cümleleri yazınıza bırakın 🙂
 7. Her yazı için mümkün oldukça farklı etiketler kullanmaya önem verin. WordPress ile ilgili yazılar yazıyorsunuz diye her yazınıza wordpress etiketini kullanmayın.
 8. Anasayfanızda bir etiket bulutu eklentisi tutmanızda fayda vardır. Ultimate tag cloud eklentisini ücretsiz indirebilirsiniz.

WordPress’te Etiket Nasıl Eklenir?

 • WordPress admin sayfasına giriyoruz.
 • Yazılarınızı yazdığınız yerin hemen sağ tarafında göreceksiniz 🙂

etiket-wordpress

Haydi kolay gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

4 Yorum
  • Ümit Osman YILMAZ
  • Ekim 18, 2016
  Cevapla

  Merhaba Emre Bey,
  Gayet yararlı bir yazı teşekkür ederim. Yazınızdan anladığım kadarıyla etiketleri, post yani yazılara ekleyebiliyoruz. Peki WordPress panelinden oluşturulan sayfalara etiket eklemeyi nasıl yapabiliriz? Sayfa oluştururken bu şekilde bir etiket ekranı göremedim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Merhabalar, bunun için eklenti kullanabilirsiniz. Post Tags and Categories for Pages eklentisini deneyebilirsiniz

  • SELÇUK
  • Şubat 21, 2016
  Cevapla

  Merhaba Emre Bey,
  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,bu etiketlerin yazı içerisinde kalın italik olarak belirtme zorunluluğu varmı?Teşekkürler

 

Yorum Yapabilirsiniz