Google Analytics – IP ve Website Filtreleme

5 Yorum

Websitenizin performansını gün içinde devamlı kontrol ediyorsunuz diye tahmin ediyorum. Sitenize gelen tüm ziyaretçileri, geldikleri kanalları (Organik, direkt veya referans sitelerden) ile beraber devamlı takip etmeniz de gerekir zaten.

Websitenize gelen trafiği Google Analytics aracı ile detaylıca kontrol edebilmeniz mümkün. Hem de tamamiyle ücretsiz! Websitenizi Google Analytics hesabına tanıtmanız yeterli…

Peki sitenize gelen trafiği kontrol ettiğinizde, garip sitelerden trafik aldığınız oluyor mu? veya Sitenize gelen trafik ne kadar gerçekleri yansıtıyor? Gelin konuyu biraz irdeleyelim…

Website Trafik Kanalları

Websitenize gelen kullanıcıların hangi kanallardan size ulaştığı çok önemlidir. Yani siz sitenize gelen kullanıcı sayısındaki artışa sevinirken, durum aslında çok tehlikeli bir hal almış olabilir. Nasıl mı?

Referral ( Yani sitenize başka sitelerden gelen trafik)

Özellikle son dönemde, ben dahil birçok kişinin karşısına iki tane spam site devamlı çıkıyor. Darodar.com ve iLovevitaly.com…Bu siteler bizlere boş trafik göndererek spam trafik yaratmaktadır. Amaçları ise bu sitelerin ne olduğunu merak eden kullanıcıları kendi sitelerine çekerek veya yönlendirme yaparak satış yapabilmek.

Sitenize gelen bu sahte trafik aynı zamanda sitenize önemli ölçüde zarar da vermektedir. Google, bu zararlı backlinkleri sizin kendi istediğiniz ile sitenize çektiğini düşünürse, o zaman yandınız demektir. Google sitenize ceza kesip, sizi arama sonuçlarından çıkarabilir.

Peki ne yapmak lazım?

Öncellikle websitenize gelen zararlı backlinkleri Google’a bildirmeli, daha sonra ise Google Analytics sonuçlarından bu trafiği çıkarmalısınız.

Google bağlantıları reddetme aracını kullanarak, öncellikle bu linklerin zararlı olduğunu Google’a iletmelisiniz. Böylelikle domain değerinizde oluşabilecek olası bir gerilemeyi önlemiş olacaksınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için “bağlantıları reddetme” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Gelelim bu zararlı trafiği Google Analytics hesabınızdan nasıl çıkarabileceğinizi, dolayısıyla gerçek website trafiğini nasıl öğrenebileceğinizi anlatalım…

Google Analytics Website Filtreleme

1. Google Analytics hesabına giriş yapıyoruz.

2. Yönetici sekmesine tıklıyoruz.

GA Raporlama

3. Filtreleri seçiyoruz

GA Filtreler

 

4. Yeni Filtre diyoruz

GA Yeni Filtre

5. Fitre adı veriyoruz

6. Özel diyoruz

7. Hariç tut seçiliyken, Filtre Modelini yönlendirme olarak seçip,

8. Zararlı sitenin adresini bu alana yazıyoruz. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi)

filtre-bilgileri

 

İşte bu kadar basit!

Zararlı sitelerden kurtulduk ayrıca bu sitelerin istatistiklerimizi değiştirmesini de engellemiş olduk.

IP Filtreleme

Site istatistiklerimizi yanıltan bir diğer konu ise kendi bilgilerimizdir. Yani kendi sitemize gün içerisinde devamlı giriyor ancak bu girişlerin Google Analytics tarafından kayıt altına alınıyor olması oldukça anlamsız. Dolayısıyla kendi IP’lerimizi de filtrelememiz gerekir.

1. Tekrar yönetici sekmesini seçiyoruz

2. Filtreler diyoruz

3. Yeni Filtre

4. Önceden Tanımlı

5. Hariç Tut

6. Son olarak da filterelemek istediğimiz IP adresini giriyoruz. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi)

filtre-duzenleme

 

Not: Website satın almaya karar verirseniz, alacağınız siteye ait trafik kanal bilgisini kontrol etmeniz yukarıda saydığım sebeplerden dolayı da çok önemlidir.

 

Özet…

Yukarıda anlattığım filtreleri Google Analytics hesabınıza eklemeniz, website kullanıcı trafiği istatistiklerinizi önemli ölçüde düşürecektir. Ancak unutmamalısınız ki spam trafik, websitenize çok ciddi zararlar verebilir ve websitenizi arama motoru sonuçlarında gerilere düşürebilir. Ayrıca kendi IP’nizden yaptığınız girişlerin datasını takip etmek sizi yanıltmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

 

!!! EKLEME: Eğer yukarıda anlattıklarımı yaptıktan sonra hala filtrelediğiniz websiteyi datanızda görüyorsanız,

 • Yeni filtre ekle
 • Özel
 • Hariç tut
 • Kampanya Kaynağı

şeklinde de filterelemek istediğiniz websitenizi ekleyebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

5 Yorum
  • Murat
  • Mayıs 4, 2017
  Cevapla

  Merhaba, kendi ip adresimi filtrelemek istiyorum yalnız bunun için sabit ip hizmeti mi kullanmam gerekir?

  • Cevapla

   Merhaba. Evet, yoksa her modem kapatıp açıldığında IP niz değişecek, filtrelemeniz anlamsız olacaktır.

  • Burak
  • Haziran 5, 2015
  Cevapla

  Yapsamda işe yaramıyor . Bunu 1 hafta önce denemiştim . Hala gönderiyorlar . Aynı dediklerinizi yaptım .

   • Emre
   • Haziran 5, 2015
   Cevapla

   merhaba, hariç tut => filtre alanı => kampanya kaynağı olarak seçip dener misiniz? Yaptıktan sonra haber verirseniz, sevinirim

  • vedat tezcan
  • Aralık 25, 2014
  Cevapla

  bi saattir bunu arıyodum…allah razı olsun 🙂

 

Yorum Yapabilirsiniz