Dmoz Nedir? Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır?

11 Yorum

Dmoz Nedir?

İnternete Dmoz nedir yazdığınızda hiç kuşkusuz karşınıza binlerce yazı çıkacaktır. Dmoz bir açık dizin projesidir vs….gibi tonla benzer yazı…Her yazımda olduğu gibi bu yazımda da, teknik jargonlar kullanmadan konuyu çok basit ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Tabi ki elimden geldiği kadar 🙂

Dmoz nedir sorusuna geri döndüğümüzde; Dmoz, kaliteli websitelerin veya blogların listelendiği bir alan olarak düşünülebilir. Yani internette sürüyle yararsız, birbirini tekrarlayan kopya içerikli websiteler olduğu düşünüldüğünde, Dmoz’un kulağa ne kadar güzel geldiğini fark etmişsinizdir. Dmoz’u özel kılan bir başka özellik ise; websitelerin/blogların gönüllü çalışanlar tarafından tek tek incelenmesidir. Yani ortada ne otomatik çalışan bir program ne de para verip öne geçebileceğiniz bir sistem var. Tek şart, websitenizin iyi içerikli ve faydalı olması!

Dmoz Kaydı Ne İşinize Yarayacak?

Güzel soru 🙂 Dmoz kaydını yapmanız iki konuda işinize çok yarayacaktır. Birincisi; hemen hemen bütün arama motorları, Google dahil, Dmoz kaydı olan websiteleri değerli görmektedir. Yani bir başka deyişle eğer Dmoz sizi kayda değer gördüyse bende görüyorum demek oluyor. Ve inananın eğer Google sitenizi değerli görüyorsa tadından yenmez 🙂 Dmoz kaydı gerçekleştikten sonra site trafiğiniz önemli ölçüde artacaktır. Dmoz kaydının bir başka faydası ise kullanıcıların bu platform veya dizinden sitenizi bularak giriş yapması olacaktır. Dolayısıyla bu durumda site trafiğinizi arttıracaktır.

Ne Bekliyorsunuz Hemen Kayıt Olun o Zaman?

İşte o noktada durum biraz komplike olabiliyor. Yukarıda belirttiğim gibi websitenizin kesinlikle faydalı ve düzgün çalışan bir site olması gerekmektedir. Yani websitenizde gözle görülür hatalar varsa kayıt işlemi imkansız olacak diyebilirim -ki zaten normal koşullarda bile kayıtların gerçekleşmesi ayları bulabiliyor. Her konuda olduğu gibi Dmoz kaydını gerçekleştirmenin de püf noktaları var.

Dmoz Kaydı Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Websiteniz,

 1. Aktif olarak çalışıyor olmalı yani yapım aşamasında olmamalı.
 2. Herhangi yasaklı içerik barındırmamalı (Porno, terör vs…)
 3. Kopya, spam veya tekrar eden içerikler yer almamalı,
 4. 404 sayfa hatası veren sayfalar olmamalı,
 5. Zengin içerikli olmalı,
 6. Kayıt esnasından doğru kategori seçilerek kayıt işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yukarıda saydığım maddeler herkes tarafından bilinen genel koşullardır. Ayrıca deneyimle sabitlenmiş bazı detaylar ise aşağıdaki gibidir;

 1. Siteniz çok yeniyse yani daha açalı birkaç ay geçtiyse Dmoz kaydı için biraz beklemenizi öneririm. Aslında böyle bir şart yok ancak eğer siteniz sansasyon yaratacak ve insanlık için olmazsa olmaz bilgiler barındırmıyorsa en az 6 ay beklemeniz yararınıza olacaktır. Not: Sitenizi açar açmaz Dmoz kaydı yapan insanların hikayelerini okuyabilirsiniz ama eğer bir kere red yerseniz işiniz daha da zor olacaktır.
 2. Dmoz kaydı sırasında, sitenizi incelemek için bulunan kişi sayısı sayfanın altında yazıyor olacaktır. Orda yer alan sayı ne kadar fazla ise kayıt hızınınız o kadar hızlı olacaktır.
 3. Dmoz kaydına kadar websitenizi mutlaka güncel tutun. Güncel olmayan sitelerin Dmoz tarafından red yeme ihtimalleri artmaktadır.
 4. Websitenizin iletişim bilgisi mutlaka olsun.
 5. Kategorinize uygun ve kaydı gerçekleşmiş bir başka siteyi dmoz.org‘da aratın ve belirtilmiş başlık ve açıklamalardan fikir edinin.
 6. Dmoz kaydı için kimseye para ödemeyin 🙂

Diğer birçok yazımda da olduğu gibi nasıl Dmoz kaydı yapılacağını resimli anlatımla yazıma dahil edecektim ama inanın çok uzun yazılar insanları bayıyor 🙁 Başka bir yazımda da Dmoz kaydını resimli bir şekilde anlatırım artık 🙂

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

11 Yorum
  • Ela Güvender
  • Ocak 6, 2015
  Cevapla

  Bende kayıt yaptım bir dönüş alamadım. Dönüş süresi ne kadar sürede belli olur? Ayrıca kontrol eder misiniz benim sitemi de eğer bir yanlışlık olduysa sebebini bileyim..

   • Emre
   • Ocak 7, 2015
   Cevapla

   Ela hanım merhaba,

   Ne zaman ve hangi kategoriden başvuru yaptınız?

   Emre

    • Ela Güvender
    • Ocak 7, 2015
    Cevapla

    Mrb. 5 gün olacak neredeyse. Moda sitesi moda kategorisinden yaptım.

     • Emre
     • Ocak 7, 2015
     Cevapla

     Ela Hanım, 1 sene bekleyenler var. Birkaç ay sabredin derim.

      • Ela Güvender
      • Ocak 7, 2015
      Cevapla

      Sabrederim. Bekleyişin ne kadar süreceğini bilmediğim için sormak istedim. Teşekkürler bilgi için.

  • toptan kontor
  • Kasım 24, 2014
  Cevapla

  6 aydır beklıyorum cevap gelmedi dmozdan

   • Emre
   • Kasım 24, 2014
   Cevapla

   Eğer Dmoz sitenizi dizinine eklemezse, size olumsuz bir geri dönüş yapmıyor.

  • cem
  • Temmuz 15, 2014
  Cevapla

  ya ben 1 sene once dmoza basvurdum hala kimse donmedi…napabilirim???

   • Emre
   • Temmuz 15, 2014
   Cevapla

   websitenizin url’sini seosozluk@gmail.com‘a gönderebilir misiniz? Kontrol edip sebebini araştıralım…

  • Selçuk
  • Temmuz 12, 2014
  Cevapla

  Merhaba…Yazınız çok güzel olmuş, teşekkürler…Dmoz kaydında popüler kategorilerin altına sitemizi kaydettirmek daha çok kişiye ulaşmamızı sağlıyormuş..Doğru mudur bu bilgi?

   • Emre
   • Temmuz 12, 2014
   Cevapla

   Selçuk Bey merhaba…Kesinlikle doğru kategoriyi seçmelisiniz, aksi taktirde kaydınız kabul edilmeyecektir.

 

Yorum Yapabilirsiniz