All in One mı WordPress SEO mu?

4 Yorum

WordPress kullanıcıları eğer arama motoru optimizasyonun önemini biliyorsa, ya All in One ya da WordPress SEO eklentilerinden birini kullanıyor demektir. Gerek forumlarda gerekse seosozluk.com’a gelen sorularda bu iki SEO eklentisinden hangisinin daha iyi olduğu ile tereddütlerle karşılaşıyoruz, dolayısıyla konuya açıklık getirmeye kadar verdik.

SEO Eklentileri

All in One ile WordPress SEO’yu karşılaştırmaya başlamadan önce bu eklentilerin mantığı hakkında bilgi vermekte fayda var sanırım.

WordPress SEO eklentilerinin en büyük var olma sebebi, SEO işlerimizi koylaştırmak ve dolayısıyla hızlandırmaktır. Ama üzülerek belirtmek isterim ki, SEO eklentisini kurup arkanıza yaslanmanız ne yazık ki mümkün değil. Yani dilediğiniz bir arama motoru optimizasyonu eklentisi kurabilirsiniz ama ne yaptığınızı bilmiyorsanız, sonuç ne yazık ki hüsranla sonuçlanabilir.

İyi Bir SEO Eklentisi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir SEO eklentisi;

 • Güncel SEO gelişmelerini takip etmeli ve devamlı kendini güncellemelidir.
 • Yol gösterici olmalı ve nerelerde hatalar yaptığımızı bize söylemedir.
 • Standartın dışına çıkmalı ve herkesin uyguladığı SEO tekniklerinden fazlasını sunmalıdır.

Hadi artık All in One ve WordPress SEO’yu karşılaştırmaya başlayalım.

İndeksleme

Yazılarınızı oluşturmaya başladıktan bir süre sonra WordPress otomatik olarak /page/2, /page/3 gibi sayfalar oluşturmaya başlayacaktır. Ayrıca arşiv sayfaları da otomatik olarak oluşmaya başlayacaktır. Bu oluşan sayfaların Google tarafından indekslenmesini istemeyiz çünkü bu sayfaların gerek içerikleri, gerekse başlık ve meta açıklamaları duplike (tekrarlanan/kopya) içerik konumuna düşecektir.

duplike sayfalar

Yukarıdaki ekran görüntüsü screaming frog isimli ücretsiz SEO aracı tarafından alınmış bir analizdir. Bu analizde çok net görüldüğü gibi, tekrarlanan sayfa başlıkların alt sayfalardan kaynaklandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu sayfaların Google tarafından indekslenmesini istemeyiz.

Alt sayfa indekslememe konusundaki kazanan: WordPress SEO. All in One böyle bir hizmet henüz sunmamaktadır.

(Not: Bu seçeniği aktif edebilmek için: Titles&Metas >> Sitewide meta settings >> Noindex subpages of archives)

SEO Kontrol

Hazırladığınız içeriğin SEO açısından uygun olup olmadığını kontrol etmek istemez misiniz? WordPress SEO bu konuda da bize oldukça önemli yardımlarda bulunuyor.

Wordpress SEO kutusu

Yukarıdaki alanları doldurduktan sonra Wordpress SEO eklentisi size bir notlama veriyor. Ayrıca hangi noktaları düzeltmeniz gerektiğini de size detaylıca sunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken, yazınızı yayımla dediğiniz alandaki SEO topunun rengine bakmak. Yeşil: iyi, sarı: orta, kırmızı ise kötü anlamına gelmektedir.Wordpress SEO check’i tıklayarak ise düzeltmeniz gereken alanlara bakabilmeniz mümkün.

 

Wordpress SEO check

 

 

SEO Kontrol konusunda kazanan: WordPress SEO

 

Site Haritası

Arama motoru optimizasyonunun olmazsa olması herhalde site haritasıdır. Yani hala bir site haritanız yoksa bu işi hemen ilk sıraya almanızı öneririm. Neyse,

WordPress SEO eklentisi ile otomatik site haritası oluşturmak ve gerekli engellemeleri yapmak mümkün. Yani sayfalarınız ve yazılarınız için ayrı site haritaları oluşturabiliyorken kategorileri veya etiketleri site haritasından çıkarabiliyorsunuz.

All in One eklentisinin böyle bir özelliği yok, dolayısıyla site haritası konusunun da kazananı: WordPress SEO

 

Aslında sosyal medya, robots.txt, htaccess, URL değişiklikleri gibi birçok konu üzerinde de karşılaştırma yapabilmemiz mümkün ancak kalan özellikleri başka bir yazımıza taşımak istiyorum.

 

WordPress SEO eklentisi All in One’a göre oldukça başarılı bir eklenti ve gönül rahatlığıyla tüm WordPress kullanıcılarının bu eklentiyi kullanmasını önerebilirim. Peki hali hazırda All in One kullananlar, WordPress SEO’ya nasıl geçiş yapabilirler?

 

All in One’dan WordPress SEO’ya Geçiş

All in One import

 1. Öncellikle All in One isimli SEO eklentisini durduruyoruz. (Not: kesinlikle silmiyoruz)
 2. Daha sonra WordPress SEO eklentisini yüklüyoruz.
 3. WordPress admin panelinden SEO >> Import&Export diyoruz
 4. Import from All-in-One SEO? seçeneğini işaretleyip, Import diyoruz.

Not: Türkçesi =>  SEO >> İthalat ve İhracat >> All-in-one SEO’dan içe aktarmak ister misin? >> İçe Aktar

 

Haydi Kolay Gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

4 Yorum
  • Hüseyin
  • Ağustos 28, 2015
  Cevapla

  Peki, All in One Seo durdurduk ve ondaki verileri WordPress Seo eklentisine aktardık. Sonra etkisiz hale getirdiğimiz All İn One Seo eklentisini siliyoruz değil mi? 🙂

   • Emre
   • Ağustos 28, 2015
   Cevapla

   bir süre sonra silebilirsiniz. yani geçisin problemsiz olduğundan emin olduktan sonra

  • Can Tepe
  • Ocak 9, 2015
  Cevapla

  Pekiii Emre Bey, her ikisi de aynı anda 1 aydan fazladır anda kuruluysa son 4 maddeyi uygulamak mümkün mü? Yani sadece All in One isimli SEO eklentiyi durdurup, 3. ve 4. maddeye geçebilir miyiz?
  Yani WordPress Seo by Yoast zaten kurulu…3. ve 4. maddeyi uygulayabilir miyim?

   • Emre
   • Ocak 9, 2015
   Cevapla

   All in One’ı durdurun. Import edin, eski yazılarınızın title ve meta açıklamalarını kontrol edin. 1 haftadır yazdıklarınızın title ve metalarını kontrol edin.1-2 hafta sonra All in One’ı sile de bilirsiniz.

 

Yorum Yapabilirsiniz