Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Gerçekten Önemli Mi?

5 Yorum

Bir web siteniz varsa onun piyasadaki yerini de mutlaka merak ediyorsunuzdur. Rakipleriniz arasındaki konumunuz, web sitenizin zaman içerisinde iniş-çıkışları sizi yakından ilgilendiriyordur. Haklısınız da!

Peki web sitenizin diğer web sitelere kıyasla hangi konumda olduğunu nasıl öğreneceksiniz?

Alexa!

Alexa Nedir?

Web sıralama sistemi olan Alexa, web siteleri denetlemek amacı ile alexa.com tarafından bulunmuş bir programlama olarak düşünülebilir.

Aslında Alexa’nın çalışma prensibi oldukça basitdir: Alexa,

Alexa toolbar’ı araç çubuğuna yüklemiş kullanıcıların, son 3 ay içerisinde gerçekleştirdikleri trafik üzerine yapılan değerlemedir. Gerçekleşen bu trafik, 2 temel parametre ile hesaplanır; ziyaret ve sayfa görüntüleme.

Ziyaret, gün içerisinde bir web siteye giriş yapan toplam Alexa kullanıcı sayısını vermektedir. Sayfa görüntüleme ise adından da anlaşılacağı gibi Alexa kullanıcıları tarafından görüntülenen toplam sayfa sayısını vermektedir. Burada altını çizmek istediğim konu, eğer bir kullanıcı bir web sitenin aynı sayfasını gün içerisinde birden fazla görüntülerse, bu “1” sayılmaktadır.

Alexa hesaplaması günlük olarak yapılmaktadır. Son 3 ayda gerçekleşen toplam ziyaret ve sayfa görüntüleme sayılarının geometrik ortalaması ile oluşan bu değeri, Türkiye ve dünya bazında günlük olarak takip edebilmeniz mümkün.

Alexa Nasıl Kullanılır?

Alexa kullanımı oldukça basitdir.

Yapmanız gereken alexa.com’a girip, Alexa toolbar’ı indirmek. Tarayıcınıza otomatik olarak eklenecek olan Alexa ile dilediğiniz web sitenin Alexa sıralamasını rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

alexa nedir

Alexa sıralaması ne kadar düşük ise web siteniz Alexa değerlemesi açısından o derece başarılı demektir. Ayrıca ilk 100,000’de olan web sitelerin önemli oranda ziyaretçi trafiğine sahip olduğu gibi bir inanış vardır.

Alexa gerçekten de sanıldığı kadar önemli bir veri midir?

Alexa ile ilgili bilinen avantaj ve dezavantajları sıralayalım…

Alexa’nın Avantajları

 • Alexa, rakip analizi sırasında kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesi olabilir.
 • Alexa değeriniz çok düşükse, reklam gelirleriniz önemli oranda artacaktır.
 • Web siteniz satmayı düşünürseniz, alıcı Alexa değerinizi mutlaka inceleyecektir. Düşük Alexa değeri demek, çok para kazanacaksınız demektir.
 • SEO çalışmalarında da Alexa değeri referans alınabilir.

Alexa’nın Dezavantajları

 • Alexa sadece Alexa toolbar’ı kurulu kullanıcılardan alınan bilgiler doğrultusunda belirlendiği için, bu veri sınırlı sayıda kullanıcıyı yansıtacaktır.
 • Sayfa sayısı az olan kaliteli web sitelerin genellikle Alexa değerleri yüksek olacaktır.(Sayfa görüntüleme sayısı az olacağı için)
 • Alexa verisinin manipüle edilebilecek bir veri olduğu düşünülmektedir.
 • Subdomainler Alexa verisinden yararlanamazlar.

Alexa Nasıl Düşer?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Alexa değeriniz ne kadar düşükse, siteniz o kadar daha değerli diyebiliriz. Peki bu Alexa değeri nasıl düşer?

 • Alexa toolbar’ı indirin ve tarayıcınıza yükleyin. Sitenizi gün içersinde ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.
 • Web sitenize Alexa eklentisini eklemeniz, sitenize gelen ziyaretçileri meraklandırabilir. Bu eklentiye tıklayan her kullanıcı, Alexa değerinizin düşmesine yardımcı olacaktır.
 • Özellikle web master forumlarında yayınlayabileceğiniz içerikler hazırlayın. Bu forumlarda yer alan kullanıcıların büyük bir kısmında Alexa toolbar’ı yüklüdür.
 • Alexa ile ilgili makalelere yorumlar yapın ve sitenize bu alanlardan kullanıcı çekmeye çalışın.

 

Özet:

Alexa değeri çok önemli mi derseniz bence değil. Ancak Alexa eklentisi sayesinde bir web sitenin kalitesi hakkında saniyeler içerisinde fikir sahibi olabilirsiniz.

Örneğin bir blog yazısı okuyorsunuz ve yazılan içeriğin gerçekliği hakkında kafanızda soru işaretleri oluştu. Eğer o blogun Alexa değeri 1500 ise yüksek ihtimalle okuduğunuz yazıya güvenebilirsiniz 🙂

 

Haydi kolay gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

5 Yorum
  • İngilizce worksheets
  • Eylül 29, 2016
  Cevapla

  Milyonlarca sitede tam doğru bir sıralama vermesi tabiki de imkansız ama yine de gerçeğe yakın veriler sunduğuna inanıyorum

  • Tuba
  • Eylül 6, 2015
  Cevapla

  2 yıllık bir blogum var ve ziyaretçisi 1000 civarı. Alexa değerin 2 milyonun üzerinde. Benim siteden daha yeni ve az ziyaretçisi olan sitelerin alexa değeri çok daha iyi. Neye bağlıyorsunuz?

  • Cevapla

   merhaba, yazımda da bahsettiğim gibi, Alexa çok da önemli bir veri değil. Anlattığınız durumun birçok sebebi olabilir, detaylıca incelemek lazım.

  • Mustafa
  • Eylül 6, 2015
  Cevapla

  Web sitenizi uzun zamandır takip ediyorum. Çok başarılı işler yapıyorsunuz.

 

Yorum Yapabilirsiniz